„Nyní berounští policisté pátrají po dvojici, která se pokusila obelstít seniorku již dobře známou legendou, kterou podvodníci často používají. Napovídali jí, že přišli odečíst stav vodoměru a zároveň jí nesou přeplatek za vodu," popsala jednu z fint podvodníků mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Podvodníci oslovili ženu na zastávce
K výše uvedenému pokusu o podvod došlo 3. března. Pětaosmdesátiletá seniorka cestovala do místa svého bydliště a byla na autobusové zastávce v Berouně, U Černého koně.

„Kolem 9.45 hodin k ní přistoupil muž tmavé pleti, vysoký zhruba 160 centimetrů, měl silnější postavu, oblečen byl do dlouhého tmavého kabátu, délky zhruba ke kolenům. Na hlavě měl tmavou kšiltovku, hladce oholený obličej, mluvil špatně česky," popsala muže Marcela Pučelíková.

Muž se důchodkyně zeptal, zda jede domů. Ta mu to nepotvrdila, a tak muž ze zastávky odešel. Když seniorka dorazila do svého bydliště v Jungmannově ulici, což bylo kolem desáté hodiny, zavolala na ni neznámá žena.

Pachatelka měla tmavou pleť
„Ta byla vysoká zhruba 168 centimetrů, měla tmavou pleť, černé vlasy, vyčesané do drdolu. Na sobě měla tmavé kalhoty a tmavý kabát do pasu. Rovněž nemluvila dobře česky. Žena se vydávala za pracovnici vodáren, s tím, že jde provést odečet vodoměru," vysvětlila mluvčí policie.

Seniorka ji proto pustila do svého sklepa, kde mohla odečet vody provést. Neznámá žena ale požadovala od seniorky ještě občanský průkaz a zároveň jí sdělila, že jí nese přeplatek za vodu.

Chtěla po ní, aby ji rozměnila dvoutisícovou bankovku, protože její přeplatek je tisíc korun a ona má jen dvoutisícovou bankovku.
„Ačkoliv seniorka neměla v úmyslu ženu do svého domu vpustit, drzá návštěvnice se nenechala odbýt a do domu vešla. Nějaký čas vysvětlovala seniorce, aby přinesla své peníze na rozměnění," popsala průběh případu Marcela Pučelíková.

Důchodkyně jejich triku nenaletěla
Seniorka však nikam pro své peníze neodešla. Pouze podvodnici řekla, že má jen drobné v hodnotě nedosahující tisíc korun a ať jí přeplatek pošlou prostřednictvím poštovní poukázky. Na to jí podvodnice odpověděla, že se musí poradit se svým kolegou, který na ni již čekal před domem.

Překvapení seniorky bylo veliké, protože v muži poznala toho, co ji oslovil na autobusové zastávce. Důchodkyně mu proto řekla, že se dnes již potkali. To se mu pravděpodobně nelíbilo, protože s ženou okamžitě a rychle odešel pryč.

Seniorka zavolala policejní hlídku
„Tato seniorka se nenechala obelstít. Zřejmě tušila, že nezvaná návštěva čeká na okamžik, kdy se vzdálí pro finanční hotovost, aby zjistila, kde má peníze uložené. Pak by podle klasického scénáře podvodníků zřejmě využila nestřeženého okamžiku k jejich odcizení," poznamenala policejní mluvčí.

Duchapřítomná seniorka na místo události prostřednictvím linky 158 přivolala policisty, kterým celou věc oznámila a sestavila identikity dvojice. Ty skutečné podobě odpovídají v případě ženy ze 70% a v případě muže z 80%.

Podvodníkům hrozí dvouletý trest
Policisté na základě zjištěných skutečností zahájili úkony trestního řízení ve věci porušení domovní svobody. V případě dopadení a prokázání viny ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody hrozí oběma až dvouletý trest odnětí svobody.
Veřejnost by mohla pomoci při pátrání

V současné době po této dvojici policisté pátrají a žádají veřejnost o pomoc. Přijmou jakékoliv informace od lidí, které povedou k jejich ztotožnění, nebo jakékoliv skutečnosti týkající se jejich výskytu.
„Žádáme také veřejnost, aby nás informovala o podobných případech. Kdokoliv se stal terčem jejich jednání nechť se obrátí přímo na policisty z Obvodního oddělení Beroun, nebo na jakoukoliv policejní služebnu, nebo na linku 158," apeluje na veřejnost Marcela Pučelíková.

Policie zároveň varuje především starší občany, aby v žádném případě do svých obydlí nevpouštěli žádné cizí osoby. Jakékoliv přeplatky energií se nepředávají tímto způsobem, ale vždy poštovní poukázkou nebo prostřednictvím bankovních transakcí.
Pokud by lidé měli pochybnosti o legitimitě pracovníků, kteří provádějí odečty vodoměrů či jiných zařízení, mohou kontaktovat příslušný městský nebo obecní úřad, jehož pracovníci mohou tuto skutečnost ověřit.

Zároveň lze kontaktovat přímo konkrétního dodavatele příslušných energií, který má o svých pracovnících přehled a vede jejich evidenci.

Jestliže se některý ze seniorů obává být s takovýmto pracovníkem v době odečtu sám, doporučujeme mu, aby požádal příbuzné nebo sousedy o součinnost. Jistě mu pomoc neodmítnou.