„Policisty kontaktovala žena, které na její e-mailovou adresu přišla zpráva z neznámé adresy, ve které jí někdo špatnou češtinou sděluje, že ovládá její účet a do počítače jí nainstaloval škodlivý software a v případě, že nezaplatí 253 Euro v Bitcoinech, tak zveřejní její intimní video,“ vysvětlila mluvčí policie Marcela Pučelíková. Dotyčná žena na e-mail nereagovala a požadovanou částku nezaplatila. Jsou ale bohužel lidé, kteří se podobného emailu zaleknou a peníze na číslo účtu, které je součástí emailové zprávy, pošlou.

„První taková zpráva mi přišla už v říjnu loňského roku. Objevila se mi v nevyžádané poště. Přišla z adresy, která se na první pohled tvářila jako má vlastní. Hrozně mě to vyděsilo. Ten, kdo email poslal, po mě chtěl 500 Euro a jestli mu je nezaplatím do tří týdnů, tak pošle všem mým přátelům a kontaktům v počítači a na Facebooku mé neslušné video. Dokonce tam stálo, že od otevření zprávy se mi odpočítává čas. Samozřejmě, že jsem nic neposlala,“ uvedla Radka Šilhavá z Berouna s tím, že až do ledna letošního roku byl klid. „Na konci února mi přišla další zpráva. Tentokrát o tom, že se mi nabourali přes nějaký virus do počítače a ovládají mé stránky na sociálních sítích a mojí poštu. Tentokrát po mě chtěli 250 Bitcoinů,“ dodala žena.

Policie upozorňuje všechny občany, aby na tyto a jim podobné zprávy nereagovali. „Jedná se o podvodné emaily, na které lidé nesmí odpovídat a v žádném případě neposílat žádné peníze. O těchto podvodných emailech policisté vědí a touto trestnou činností se již zabývají specialisté na kyberkriminalitu,“ vysvětlila Marcela Pučelíková.