Pět mužů, kteří se nechtěli se ztrátou smířit, se během října a listopadu obrátilo na policisty v Mělníku a v Neratovicích. A příběh, který vyprávěli, byl jak přes kopírák. Z mobilu jim zavolal jakýsi chlápek a nabídl výhodný kšeft: motorovou naftu za takovou cenu, o níž se rozhodně vyplatí uvažovat. Dotyčný přitom netroškařil: zpravidla byla řeč o 200 litrech. Šlo o lákavou nabídku, a tak k domluvě nebylo daleko: k předání dojde před jednou z mělnických dopravních firem. „Podvedení dali před areálem muži peníze a čekali,“ konstatovala Johnová. K tomu, co bylo dál, už není co dodat: nebylo nic. Prodávající se už neobjevil ani neozval, hovor na mobil nepřijímal – a naftu nikdo nedodal…

Jinak však byly karty rozdány u v pořadí šesté partie – alespoň z těch, o nichž mají kriminalisté informace. Vše začalo stejně – nicméně oslovenému kupujícímu se nabídka zdála být podivná, a tak se svěřil policistům. Pak spadla klec: ti podezřelého zadrželi těsně před předáním peněz. „Devětatřicetiletého muže mělničtí kriminalisté začátkem prosince obvinili z přečinu podvod,“ konstatovala mluvčí odkazující na trestní sazbu, která dosahuje až tří let. S dodatkem, že za obdobné jednání už byl obviněný odsouzen; dokonce několikrát.

K obvinění navíc přibyl i další přečin, a to ohrožení pod vlivem návykové látky. Na to si tento muž „zadělal“ v polovině září v obci Byšice, kde se při silniční kontrole podrobil orientačnímu testu na drogy. Ten vyšel pozitivně, a tak následovaly další procedury. „Řidič byl vyzván k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Z toxikologického rozboru vyplynulo, že řídil pod vlivem drog,“ konstatovala Johnová.