„Muž by mohl být nebezpečný,“ konstatoval dále. Pátrací databáze zveřejněná policií na internetu nicméně v souvislosti s tímto mužem, jenž je hledaný již od loňského 3. října, uvádí, že by neměl být nebezpečný ani ozbrojen.

Daněk upřesnil, že pražští detektivové pátrají po 66letém Janu Š., který by si měl odpykávat osmiletý trest za zločin vraždy ve stadiu pokusu v kombinaci s dalšími trestnými činy (nedovolené ozbrojování a porušování domovní svobody).

Ten mu loni v únoru vyměřil středočeský krajský soud a následně 24. července pravomocně potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze. „Jestli má někdo informace o hledaném muži a ví, kde se zdržuje nebo skrývá, ať se ozve na linku 158,“ vyzval ve středu Daněk všímavé svědky.

Hledaný Jan Š.Zdroj: Policie ČR

Skutek, za který byl hledaný Pražan odsouzen, se stal předloni 8. června v chatové osadě ve Všenorech na Praze-západ. Jan Š. se v noci po návratu z restaurace vydal na návštěvu spícího souseda, svého vrstevníka, s nímž zřejmě chtěl zúčtovat kvůli údajnému poškození svého auta. Na tuhle výpravu se nejen převlékl do montérek a vybavil čelovou svítilnou, ale rovněž kladivem – a dokonce i plynovou pistolí nelegálně upravenou ke střelbě běžnými náboji; hájil se však tím, že do ní vložil pouze poplašný, protože nechtěl nikomu ublížit.

A zbraň použil hned, jakmile protivníkovi probuzenému hřmotem stanul tváří v tvář: souseda z bezprostřední blízkosti střelil do čelisti, přičemž došlo k poškození chrupu. Následně se strhla rvačka – a během této potyčky útočník ještě napadeného praštil kladivem. Soused se navzdory krvácejícímu zranění dokázal ubránit: agresora vystrčil ze své zahrady a přivolal si záchranku. Jana Š. následně policisté zadrželi v jeho chatě.

Muž, který byl stíhán na svobodě – ne všechny lidi podezřelé z vražedného jednání vozí do jednací sítě eskorta z cely vazební věznice – se k tomuto skutku před soudem přiznal; chtěl se pomstít za promáčknutou karoserii, což prý přičítal právě sousedovi, s nímž měl dlouhodobé spory. V souvislosti se spáchaným skutkem vyjadřoval lítost.

Ke změně právní kvalifikace z vraždy na skutek s mírnější trestní sazbou, konkrétně zabití jako důsledek předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného, nicméně soudy nepřesvědčil. Dosáhl pouze mimořádného snížení výměry trestu pod sazbu, již za zvlášť závažný zločin vraždy spáchaný s rozmyslem nebo po předchozím uvážení stanoví trestní zákoník (12 – 20 let).

Hledaný Jan Š.Zdroj: Policie ČR