Případem výroby a prodeje pervitinu se toxi tým zabýval od listopadu. Před několika dny pak spadla klec. Do zásahu byli zapojeni policisté nejen z Územního odboru Praha západ, ale také Zásahová jednotka Středočeského kraje, krajští kriminalisté a také kriminalisté z libereckého toxi týmu. Realizace probíhala na několika místech současně.

„Policisté objevily dvě kompletní varny pervitinu a zadrželi pět osob. Čtyři osoby na území našeho kraje a jednu v Libereckém kraji. Jedna varna se nacházela v prostorách bývalé ledárny na území hlavního města Prahy, druhá v rekreační chatě v Lipencích na Praze 5. Kriminalisté zajistili dvě kompletní laboratoře sloužící k výrobě drogy pervitin a velké množství chemikálií,“ vysvětlila mluvčí berounské policie Marcela Pučlíková.

Vzhledem k tomu, že množství zajištěných chemických látek byl velmi velké, musela být na místa konkrétních domovních prohlídek přivolána jednotka hasičského záchranného sboru, která provedla jejich bezpečné zajištění k následné manipulaci.

„K jedné ze zajištěných laboratoří museli kriminalisté dokonce přivolat také policejního pyrotechnika, a to kvůli třaskavým chemickým látkám, které se na místě domovní prohlídky nacházely. Ohrožovaly život a zdraví zúčastněných osob,“ upozornila Marcela Pučelíková.

Přivolaný pyrotechnik tyto látky zajistil k bezpečné likvidaci. Při domovních prohlídkách policisté navíc objevili a zajistili dva odcizené motocykly, které po ohledání vrátí majitelům.

Jedna z varen se nacházela poblíž cyklostezky na poměrně frekventovaném místě, kde výrobci mohli drogu pervitin poměrně snadno distribuovat koncovým uživatelům. „Všichni zadržení jsou uživateli drogy pervitin a někteří z nich mají za sebou i drogovou a majetkovou trestnou činnost. Všichni byli obviněni z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V případě odsouzení všem hrozí za spáchání výše uvedeného trestného činu trest odnětí svobody v trvání od dvou do deseti let,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Jednou z obviněných osob je i 38letá žena, která je v současné době ve čtvrtém měsíci těhotenství, je narkomankou a v minulosti byla za drogovou trestnou činnost odsouzena. Jeden ze zadržených mužů páchal drogovou trestnou činnost již v osmdesátých letech minulého století. Kriminalisté odhadují, že organizovaná skupina za celou dobu svého působení z množství nakoupených a zajištěných chemikálií mohla postupně vyrobit zhruba 40 kilogramů drogy pervitin.