Požár donutil v pátek 22. února ráno opustit domovy obyvatele bytového domu poblíž bývalého cukrovaru ve Zdicích. „Je to hrozné. Nechtěla bych to zažít. Byla bych na mrtvici, protože jsem v bytě sama,“ vyjádřila soucit s postiženými sousedy jedna z obyvatelek domu Eva Nováková, která s dalšími sousedy musela kvůli bezpečnosti opustit byt a čekala venku, až hasiči nebezpečí zlikvidují. „Hlavně že se nikomu nic nestalo a že se to podchytilo včas,“ dodala Nováková.

Požár se obešel bez zranění. Zapříčinil ho přenos tepla přes komínové těleso na kolejnici u něj, která se rozehřála, a od ní se pak vznítil dřevěný trám v mezistropním prostoru. „Ráno jsem cítila kouř, ale myslela jsem si, že dole jen topí. Odešla jsem do práce. Za půl hodiny přijeli hasiči,“ uvedla Jana Horázná, další obyvatelka domu postaveného v roce 1905.

Podle výpovědi žen šel prý soused z přízemního bytu akorát do práce. „Něco slyšel a běžel upozornit pana Fialu z bytu nad ním, který šel také do práce. Zastihl ho na schodech,“ popsala Eva Horázná.

Při zásahu museli hasiči rozebrat stavební konstrukce pomocí elektrického bouracího kladiva, řetězové motorové pily a ručního nářadí. „Zásah jsme vedli i s ohledem na zamezení následných škod při rozebírání konstrukcí za stálého monitoringu pomocí termovizní kamery a bezdotykového teploměru,“ sdělil velitel berounské hasičské stanice Tomáš Hradil. Mluvčí berounských profesionálních hasičů doplnil, že škoda je maximálně 100 tisíc korun u obou poškozených bytů. „Minimálně půl milionu korun činí uchráněné hodnoty,“ dodal Zachariáš.