Tělo své mladičké oběti totiž pachatel zakopal poblíž ulice Pod Havránkou, nepříliš daleko od místa, kde byla dívka viděna naposledy. A s takovou důkladností, že je na podzim nenašly ani stovky policejních pátračů, kteří oblast opakovaně pročesávali i za pomoci speciálně vycvičených psů. Bezprostředně po středečním nálezu zbytků těla tak nebylo pochyb o tom, že dívka zemřela násilnou smrtí – a také o tom, že se pachatel snažil, aby se tělo nenašlo.

Jednačtyřicetiletý podezřelý, kterého policisté zadrželi krátce po vyzvednutí ostatků, vyslechl ve čtvrtek obvinění. Informovala o tom mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Obviněn z vraždy, znásilnění i krádeže vloupáním

O tom, co se osudného teplého podzimního dne v Troji odehrálo, mnohé vypovídá fakt, že byl obviněn nejen z trestného činu vraždy, ale také ze znásilnění; mimo to pak ještě z krádeže vloupáním.

Podle vyšetřovatelů tento několikrát trestaný recidivista nejen sebral batoh zavražděné školačce, ale má na svědomí také nejméně 17 případů majetkové trestné činnosti spáchané na území hlavního města a Středočeského kraje. Jak ale Zoulová podotkla, skutečný počet jeho činů je nepochybně ještě daleko vyšší.

Ještě během odpoledne dostane státní zástupce podnět k podání návrhu na uvalení vazby. Kriminalisté jsou si přitom jisti, že se již nebude opakovat situace z podzimu, kdy tohoto muže (o němž byli již tehdy přesvědčeni, že má zmizení pohřešované školačky na svědomí; tehdy byl obviněn ze zbavení osobní svobody) chtěli poslat do vazební věznice poprvé. Soud však pro uvalení vazby nenašel dostatek důvodů. Velmi pečlivě proto připravují veškeré podklady.

Obviněný využil svého práva a odmítl vypovídat

Sám obviněný muž se k případu nevyjadřuje. Využil svého práva a odmítl vypovídat. Takový postup je obvyklý zvláště v případě zkušených recidivistů: na počátku vyšetřování mlčí, aby si svými slovy neuškodili, a svoji verzi představí až před soudem – poté, co ze zákona museli být seznámeni s obsahem vyšetřovacího spisu, a tudíž znají i veškeré důkazy, jež proti nim kriminalisté shromáždili.

Těmto údajům pak přizpůsobí svoji verzi příběhu – tak, aby vyznívala maximálně v jejich prospěch, a současně se snažila vysvětlit i zjištění policejních techniků z místa činu a poznatky získané při expertizách. Před začátkem soudního jednání totiž obviněný i jeho advokát musí dostat informace i všem, co proti podezřelému vyšetřující orgány shromáždily.

Volba takové taktiky by odpovídala i informacím o podezřelém, které se v minulých měsících objevily v médiích: nadprůměrně inteligentní muž, pro něhož policejní prostředí není ničím neznámým. A to nejen kvůli vlastní předchozí zkušenosti. Dokonce by od svých rodičů mohl mít informace o postupech při vyšetřování těch nezávažnějších zločinů. Jeho zběhlost v problematice potvrzuje i přesné užívání policejních a právnických termínů.

K případu zatím policie nechce uvádět žádné konkrétní podrobnosti. „Zveřejnění dalších informací by mohlo ohrozit probíhající vyšetřování,“ vysvětlila mluvčí Zoulová.

Podezřelý přiznal, jen co musel

Téměř od počátku je v souvislosti se zmizením školačky stíhán 41letý Otakar T. z Mostu, který do hlavního města jezdil krást. Zadržen byl již šest dnů poté, co dívka 13. října zmizela. Již na podzim byl obviněn ze zbavení osobní svobody, později kriminalisté zahájili také stíhání pro trestný krádeže – mimo jiné právě v oblasti Troje.

Dosud byl Otakar T. vyšetřován na svobodě, protože soud nenašel dostatek argumentů pro uvalení vazby; propustil ho již 22. října a další stíhání bylo dosud vedeno na svobodě. Pod tíhou důkazů přiznával, že měl v ruce dívčin batoh, ale odmítal, že by školačce jakkoli ublížil.

Po nálezu ostatků si ho pražští kriminalisté znovu vzali do parády; policisté si ho vyzvedli z restaurace v Mostě, kde seděl u piva. To, že podezřelý odmítl vypovídat, není pro kriminalisty překvapivé. Již v minulosti policejní mluvčí Andrea Zoulová uváděla – a nyní to znovu potvrdila – že tento muž s vyšetřovateli dosud spolupracoval spíše formálně. Na předvolání se dostavoval, avšak na objasňování majetkové trestné činnosti se nepodílel. Podle Zoulové téměř nevypovídal.
Totožnost oběti je téměř jistá

V průběhu středeční pátrací akce v Troji policisté objevili ostatky lidského těla. V rámci opakovaného cíleného pátrání v lokalitě ulice Pod Havránkou narazili policisté Speciální pořádkové jednotky na nesrovnalost v terénu a rozhodli se místo prozkoumat. Při bližším ohledání vyšlo najevo, že půda ukrývá ostatky lidského těla.

Přivolaní kriminalisté místo nálezu zajistili a začali prověřovat veškeré okolnosti. Vzhledem k dané lokalitě existovala velmi vysoká pravděpodobnost, že se může jednat o ostatky devítileté dívky, pohřešované od října loňského roku. Tělo bylo převezeno k provedení soudní pitvy. Při jeho prvotním ohledání soudním lékařem bylo s téměř stoprocentní jistotou zřejmé, že se jedná skutečně o ostatky dívky.

Kriminalisté při zjištění totožnosti vycházeli nejen z vnějších markantů, ale i ze stop zajištěných na místě nálezu. (hol)
Psychologové: Vyrovnat se se smrtí dítěte nelze

Nejtěžší rána, kterou rodiče vůbec mohou zažít. Tak charakterizují smrt dítěte psychologové.

"Je to nejsilnější stres, který má na život partnerské dvojice fatální dopad. Nejhůře ho snášejí ženy, protože vazba mezi matkou a dítětem je pouto silnější, než mezi otcem a dítětem. Muži se podle zkušeností psychologů snaží mnohdy od stresu utéct,“ sdělil Deníku klinický psycholog Karel Humhal (na snímku).

Policie ve středu večer potvrdila, že na území Troje našla tělo, které patří skoro půl roku hledané dívce. Její rodiče tak mají krutou jistotu, že jim zemřelo dítě.

A psychologové se ptají: Co je „lepší“? Nejistota s možností, že se dcera stala obětí násilného zločinu a žije třeba za hranicemi republiky? Nebo jistota, že dítě nikdo nezneužívá, ale je mrtvé?

„V prvním případě může být samozřejmě naděje součástí obrovského stresu. V druhém případě si nikdo neuleví, že je takzvaně konec nejistoty. Se smrtí dítěte se vyrovnat za žádných okolností nelze,“ komentuje smutný případ Humhal s tím, že jediná možnost je naučit se s tak hrůzným prožitkem žít dál a nějak ho překonat.

Někdy se ale stává, že muži propadnou ve výčitkách alkoholu, ženy se sesypou. Podle Humhala si jen těžko lze představit, co nyní rodiče děvčátka prožívají. (eis)

Čtěte také: Policisté našli tělo pohřešované školačky