Ti se podle obžaloby měli dopustit trestného jednání tím, že neměli pokutovat policisty a pracovníky bezpečnostních složek za špatné parkování a promíjet jim tzv. botičky. Spolu s osmnácti strážníky stojí před soudem i jejich bývalý velitel Pavel Novák. 

Ve čtvrtek se kauza berounských strážníků nachýlila ke konci. Dopoledne soudce Grombíř vyslechl ještě čtyři svědky včetně bývalého ředitele Policie ČR v Berouně Miroslava Jerlinga. Ten ve své výpovědi mimo jiné uvedl, že odpouštění drobných přestupků policistů je běžná praxe nejen v celé České republice, ale i v Evropě. V rámci profesní kolegiality drobné přestupky, jako je třeba právě nesprávné parkování, i v cizině podle jeho slov prominou a věc řeší domluvou.

Následně dopolední jednání u soudu pokračovalo čtením závěrečných řečí. Státní zástupce pro obžalované strážníky navrhl tresty odnětí svobody většinou na nebo nad spodní hranicí zákonné trestní sazby s podmíněným odkladem. U obžalovaného bývalého velitele ale navrhuje trest odnětí svobody v dolní polovině trestní sazby.

Obhájce některých strážníků Sýkora ve své závěrečné řeči uvedl: "Jak bylo potvrzeno výpověďmi strážníků i svědků, strážníci postupovali dle nařízení velitele Nováka. Tím, že přestupky státních policistů zapisovali do tzv. plachty, tím by si vlastně vyráběli důkazy sami proti sobě. Daleko logičtější by tedy bylo nic nezapisovat a nechat celou věc být. Vše stojí na jediném svědkovi, jehož výpověď u soudu byla plná smyšlenek a lží," zdůraznil právní zástupce Sýkora. "Jsem přesvědčen, že jak jsem poznal jednotlivé strážníky, byla by velká nespravedlnost a velká škoda pro Beroun, kdyby došlo k jejich odsouzení," dodal.

Ani advokátka dalších strážníků Mužíková nesouhlasí s obžalobou: "Nezpronevěřili se svým povinnostem a navrhuji, aby se je soud obžaloby zprostil."
Vinu popírají i samotní strážníci. Někteří z nich si sami připravili závěrečnou řeč.

Na závěr dopoledního jednání vystoupil velitel Pavel Novák: "U městské policie jsem pracoval 23 let a za celou tu dobu jsem se nedopustil neetického nebo dokonce protiprávního jednání," říká Pavel Novák. I on před soudem prohlásil, že se cítí nevinný a navrhuje, aby byl zproštěn obžaloby.

Soudce Aleš Grombíř vynesl rozsudek odpoledne. Osmnáct strážníků zprostil obžaloby v plném rozsahu. Bývalý velitel Pavel Novák byl odsouzen k dvěma letům odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky. 

Strážníci i jejich právní zástupci se hned u soudu vzdali práva na odvolání. S výsledkem byli samozřejmě spokojeni.

Pavel Novák se odvolal. Stejně jako státní žalobce, který podal odvolání proti rozsudku vůči strážníkům, k trestu bývalého velitele se rozhodl nevyjádřit.

Celá kauza nyní tedy poputuje ke Krajskému soudu v Praze.