Otřesný pohled se naskytl v neděli v pozdních večerních hodinách svědkům smrtelné nehody v Zadní Třebani. Člověk se tu střetl s vlakem, který při srážce jeho tělo zcela rozmetal kolem. Celková devastace těla nedovolila zatím ani zjistit totožnost mrtvého, ale jedná se pravděpodobně o muže. „Více zjistí nařízená pitva,“ uvedla Hana Lizcová z Okresního ředitelství policie v Berouně.

K neštěstí došlo po jedenadvacáté hodině. Na místo byla přivolána Záchranná služba Trans Hospital Řevnice. „Dorazili jsme těsně po incidentu. Zranění byla neslučitelná se životem. Lékař konstatoval smrt,“ konstatoval Bořek Bulíček z Trans Hospital Řevnice s tím, že se jednalo pravděpodobně o mladého muže.
Ten podle výpovědi strojvedoucího vlaku jedoucího z Berouna do Prahy s jasným sebevražedným úmyslem vstoupil do kolejí přímo na železničním přejezdu v Zadní Třebani. „Strojvedoucí vypověděl, že patnáct metrů před ním člověk oběhl závoru a postavil se čelně s roztaženýma rukama proti vlaku. Po srážce zůstal ležet v kolejišti, ostatky ani nepřipomínaly člověka,“ uvedl náměstek vrchního přednosty uzlové Železniční stanice Beroun Vladimír Procházka. Sám byl na místě nehody. Provoz na trati nebyl přerušen, ale vlaky nabraly zpoždění.

Je to hrozné, ale bohužel zároveň poměrně časté, že vlak srazí, nebo dokonce usmrtí člověka. „Sám mám také tu zkušenost. Tři ženy. Jedna přežila, dvě jsou mrtvé. Vrací se to, ale bohužel nemůžete nic dělat,“ říká o smutné stránce svého povolání Pavel Hejna, který pracuje léta jako strojvedoucí. Práci by ale kvůli tomu v žádném případě neměnil. Nezná ani nikoho jiného, kdo by se z toho důvodu rozhodl odejít. „U vlaku je to jiné než u auta. Tam si můžete třeba říkat, jestli jste nemohl třeba někam uhnout, a pochybovat o tom, zda jste v tu chvíli reagoval správně.

U vlaku se ale nedá nic dělat, když spatříte člověka na kolejích. Jen zahoukat a začít brzdit. Pak už se můžete jen modlit,“ konstatuje Pavel Hejna. Strojvedoucí má tak omezené možnosti srážce zabránit. „Je to podobné jako s autem na kolejích. Ještě jsem ho nesrazil, ale už mi řidič ujel těsně před nosem. Vždy mám v takovém případě tlak snad 200 na 300. Jsem bezmocný. Jen se modlím, aby to řidič stihl,“ popisuje časté zážitky Pavel Hejna.
Podobně asi bere nedělní tragickou událost na přejezdu v Zadní Třebani strojvedoucí, jemuž sebevrah vstoupil přímo před vlak. „Nebyl to první případ. Není to příjemný zážitek, ale bohužel častý. Strojvedoucí se nechal vystřídat jiným, který odjel s vlakem do depa. Ale nezhroutil se,“ uvedl náměstek vrchního přednosty uzlové Železniční stanice Beroun Vladimír Procházka, který byl na místě nehody.

Provoz na místě tragické události zůstal téměř zachován. Byl přerušen jen do doby, než se zjistilo, zda se dá jezdit po sousední koleji, což policie umožnila po třiceti minutách.

Vlaky jezdily po vedlejší koleji, kolem nehody se sníženou rychlostí a zvýšenou opatrností. „Největší zpoždění, které kvůli šetření na místě nabraly, bylo tři čtvrtě hodiny. Bylo to konkrétně u vlaku, který jel za tím, jenž srazil člověka. Ten zastavil v Karlštejně a čekal, jakmile bude moci pokračovat v jízdě,“ doplnil informaci Vladimír Procházka.

Zdůraznil, že za poslední necelé tři měsíce je nedělní nehoda již čtvrtým smrtelným případem na kolejích. Vychází tak průměrně jeden na měsíc. Dva z toho byly s jasným sebevražedným úmyslem. „Je to ale umění stoupnout si do kolejí tak, aby člověka vlak na místě usmrtil. Musí to mít dopředu promyšlené. Většinou totiž dochází ke zmrzačení,“ říká strojvedoucí Pavel Hejna.

Sebevražedné úmysly stojí jen za částí tragických nehod, kterých je poměrně hodně. Častěji se spíše než o záměrnou smrt jedná o neopatrnost při přecházení kolejiště.

Smrtelné případy na železnici v regionu během necelých tří měsíců

  • 24. listopadu, Dobřichovice/ Na železniční stanici v Dobřichovicích usmrtil rychlík v odpoledních hodinách osobu, která si sedla do kolejiště přímo před jedoucí vlak
  • 12. prosince, Řevnice/ Na železniční stanici byla mimo prostor přístupný veřejnosti nalezena usmrcená osoba
  • 21. ledna, Dobřichovice/ Na trati Dobřichovice – Radotín byl v kolejišti nalezen mrtvý člověk
  • 10. února, Zadní Třebaň/ Sebevrah se v pozdních večerních hodinách postavil s roztaženýma rukama na koleje čelně proti jedoucímu vlaku
  •