Žena spáchala vraždu obzvláště trýznivým způsobem, za což hrozí minimálně 15 let. „Stav těla se podobal obětem koncentračních táborů za druhé světové války,“ prohlásila předsedkyně senátu Kateřina Korečková. Soud proto zpřísnil desetiletý trest, který ženě vyměřil středočeský krajský soud. Pro toto mimořádné snížení trestu pod sazbu nebyl podle soudkyně důvod. Žena navíc svého činu vůbec nelitovala.

Státní zástupkyně požadovala, aby soud také zpřísnil kvalifikaci trestného činu, který žena provedla. Podle ní měla dcera pro svoje jednání majetkový prospěch - dostávala příspěvky a brala si i matčin důchod. Odvolací senát však žalobkyni v tomto nevyhověl.

Dcera žila se svojí více než osmdesátiletou matkou v jednom bytě v Berouně. Starší žena byla nemocná a zcela odkázaná na cizí péči. Dcera jí ale nezajistila základní lidské potřeby a neposkytovala jí dostatečnou výživu. Ponechala jí dlouhodobě ležet na gauči, nemyla ji ani ji neodvedla či neodnesla na toaletu. Přes její stav nezavolala zdravotníky nebo ji neodvezla do nemocnice. Za péči pobírala příspěvek 19.200 korun měsíčně.

Matka kvůli dlouhodobému zanedbávání zemřela. V době smrti měla na těle řadu proleženin a zánětů, dokonce otevřenou zlomeninu. Podle soudu trpěla bolestí a podvýživou. Její dcera uvedla, že starší žena odmítala hospitalizaci. Nechtěla se ani mýt a nesnesla, aby se jí dcera dotýkala. Žádala zproštění obžaloby.

Podle odvolacího senátu ale dcera mohla požádat o pomoc sociální služby nebo matku donutit k hospitalizaci. Rozhodně ji neměla ponechat svému osudu. K odsouzení za vraždu podle soudkyně stačí dceřina lhostejnost a nečinnost.

Odvolací senát se případem zabýval podruhé. Středočeský krajský soud nejprve uznal ženu vinnou trestným činem týrání svěřené osoby. Proti tomu se však odvolala státní zástupkyně a podruhé už byla žena souzena za vraždu.