Sourozenci se podle verdiktu podíleli na surovém útoku na 33letého Roma, přičemž jejich počínání nechyběl rasový podtext. Během konfliktu utrpěl napadený muž patnácticentimetrovou povrchovou ránu na hlavě, kterou mu lékařka musela sešít. Předsedkyně senátu Oldřiška Rysová má za to, že toto zranění mu Ondřej Neumann způsobil během bitky rýčem.

Smrt nebyla cílem

„Proti sobě stojí dvě skupiny důkazů, které jsou zhruba stejně početné ve prospěch i neprospěch obžalovaných,“ shrnul dokazování náměstek krajského státního zástupce Petr Šnajdr. Jak připomněl, týká se to nejen svědeckých výpovědí, ale i posudků renomovaných znalců, kteří oba stojí v čele nejprestižnějších institucí ve svém oboru.

Ti se vyjadřovali k charakteru zranění na hlavě a k nástroji, jímž mohlo být způsobeno. Soudkyně Rysová se přiklonila k mínění obsažením v obžalobě, že ránu v týlní oblasti spojenou s otřesem mozku způsobil úder rýče v rukou Ondřeje Neumana. Nevyhověla ale návrhu žalobce Šnajdra, aby toto jednání bylo posuzováno jako pokus o vraždu. V takovém případě by hrozil trojnásobně delší trest. „Není prokázáno, že by obžalovaný měl v úmyslu způsobit smrtelné zranění. Kdyby chtěl v útoku pokračovat, měl možnost,“ konstatovala.

Jasný rasový útok

Jak vyplynulo z výpovědí přímých aktérů i náhodných svědků, konflikt se rozhořel loni 14. února asi hodinu po půlnoci na ulici v Berouně. Parta kamarádů, v níž byli i obžalovaní bratři, tam přemlouvala známého mladíka, aby si s nimi šel sednout do hospody. Ten se ale zdráhal; podle vlastních slov měl strach, že by ho bývalí přátelé mohli chtít zbít. V té chvíli míjel skupinku jeho další známý, později zraněný Rom, a ptal se jej, jestli nemá problémy. To údajně skupinku vyprovokovalo k urážkám, padly i rány – a to z obou stran. Pak se dal Rom na útěk – a oba bratři se za ním hnali až k jeho domu. Tam se podle Rysové do staršího z bratrů postila Romova družka – a jak ho chytila, vypadl mu nůž. Mladší ze sourozenců prý ale zaútočil rýčem, který nalezl opřený za vrátky.

Předsedkyně senátu přitom, nepochybuje, jaká byla skutečná motivace útoku. „Křičeli Chcípněte, Cikáni do plynu, Sieg Heil, Heil Hitler, smáli se a zvedali pravici,“ konstatovala soudkyně, podle jejíchž slov byly tresty uděleny nejen za podíl na krvavém útoku, ale také za další trestné činy: za výtržnost, projevování sympatií k hnutím směřujícím k potlačení práv a svobod občanů a za hanobení jiné etnické skupiny.

Pouhá obrana

Obžalovaní i jejich kamarádi vidí ale konflikt jinak. Na počátku to prý byli oni, kdo musel čelit nejprve slovnímu a poté i fyzickému napadení. Pak se sice za protivníkem pustili – u jeho domu se ale znovu museli bránit, když se na ně vyzbrojil zrezivělým rýčem. O ten se s ním prali ­– a když nástroj získali, odhodili jej před plot. „Poranění vlasaté části hlavy nemohlo vzniknout způsobem uvedeným v obžalobě,“ tvrdí obhájkyně staršího z bratrů Klára Slámová.

A kapky krve, které se našly na rýči, považuje za úmyslně nastražené. Kdyby se tam dostaly během konfliktu, buď by se prý muselo jednat o cákance – nebo by kapky byly rozstříknuté při pádu z větší výšky. Obhajoba také připomíná, že o rasistických urážkách a provolávání nacistických hesel nehovoří nikdo jiný než družka zraněného Roma. Dokonce i on sám vypověděl, že nic takového neslyšel.

Sympatie k radikálním názorům ovšem oba bratři netají. Mají prý blízko k Autonomním nacionalistům; jeden již byl jako extrémista odsouzen, když za propagaci nacismu dostal podmínku. Na stopu údajných pachatelů ostatně dovedl vyšetřovatele mobilní telefon nalezený na místě činu, v němž se našla videa s fašistickou tématikou. Materiály s hákovými kříži a podobiznami Hitlera (ale také portréty Stalina) následně vyšetřovatelé našli i při domovní prohlídce.

Případem se ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze. Oba obžalovaní se okamžitě po vynesení verdiktu odvolali proti výrokům o vině i o trestu. Lhůtu pro podání odvolání si ponechal i státní zástupce Šnajdr.

Soud nařídil rekonstrukci
V souvislosti s incidentem byli souzeni také kamarád a kamarádka obžalovaných bratrů, ačkoli se do krvavé pranice bezprostředně nezapojili. Podle Okresního soudu v Berouně se ovšem provinili také – jednak neposkytnutím pomoci, jednak také propagací nacismu. Dostali podmíněný tresty, které však už neplatí. Berounský verdikt zrušil odvolací senát Krajského soudu v Praze (tedy stejného soudu, jehož trestní senát nyní posílá do vězení hlavní aktéry). Podle jeho rozhodnutí má být věc znovu projednána poté, co bude na místě provedena rekonstrukce případu.