Doprovázeli je i psovodi se svými svěřenci – pohled na služební psy připravené zasáhnout totiž vcelku spolehlivě zahání myšlenky kontrolovaných na to, že by se snad mohli snažit utéct. A pokud od takového úmyslu neupustí, během pár sekund je po úprku. Před měsícem to ukázala kontrola stavenišť na Berounsku s krycím označením Levín.

Tentokrát hafani zůstali na vodítku – byť většina z kontrolovaných mohla tušit, že závěry z prověrky dokumentů pro ně nedopadnou příznivě. A také ano: ve 37 případech bylo zahájeno správní řízení ve věci správního vyhostění, informovala ve středu policistka Michaela Nováková. „Z důvodu práce bez příslušného rozhodnutí úřadu práce,“ upřesnila.

Všichni zajištění podle jejích slov pocházeli z východu – a v pasech měli dlouhodobá a krátkodobá víza vydaná v Polsku. Třebaže agentury přivážející pracovníky se snaží uplatňovat jiný výklad paragrafů, policisté mají dlouhodobě jasno: takhle mohou cizinci ze zemí mimo Evropskou unii přicestovat do České republiky za účelem turistiky a rekreace – rozhodně ale ne za výdělkem. K tomu, aby se nechali u nás zaměstnat legálně, by potřebovali jiné dokumenty.

Nováková zároveň upozornila, že zátah (který označila za úspěšný) byl jen kapkou vody v moři. „Policisté odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Středočeského kraje budou samozřejmě v podobných akcích pokračovat i následujícím období,“ zdůraznila. V předvánočním období lze předpokládat, že se kontroly mohou více zaměřit třeba na firmy, které věnují přípravě a distribuci dárků.