„Scénář začíná nabídkou štěňat různých ras v podobě inzerátů, kdy tyto se tváří tak, že pes bude zakoupen v naší republice. Ženy, které provedly objednávku štěněte, byly ze strany prodejce kontaktovány pouze prostřednictvím emailové komunikace a to za pomoci Google překladače. Částka, kterou měly ženy poslat na účet, byla v obou případech stejná, a to 5 500 korun," uvedla k případu policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Následně obě ženy obdržely další email, kdy v případě první ženy mělo být štěně odesláno letecky z Německa a v druhém případě z Itálie. Tuto skutečnost však ani jedna z žen z počátku netušila. Prodejce argumentoval tím, že musel odcestovat do zahraničí, ale psa jim na své náklady letecky pošle. Jedinou podmínkou, kterou si stanovil, bylo zaslání vratné zálohy na přepravní box, jehož cena se podle kvality odvětrání pohybuje v řádech od 12ti do 18ti tisíc korun.

„Jedna z poškozených vybrala nejlevnější variantu přepravního boxu a odeslala částku 12 tisíc korun na zahraniční účet do Belgie. Druhá žena již začala tušit, že něco není v pořádku, a když zjistila, že tato částka by putovala na účet do Číny, od poslání peněz upustila. Prodejce s ní poté přestal komunikovat a zaplaceného psa neobdržela," popisovala další průběh Marcela Pučelíková.

 První žena se ale svého vysněného pejska nehodlala jen tak vzdát a čekala na další instrukce prodejce. Ten po obdržení částky za přepravní box ženě uvedl, že vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám nemůže letadlo odletět a štěně musí být na její náklady umístěno na letišti do karantény. Požadoval tak po ženě další finanční částku, jinak by mohla být obviněna za týrání zvířat.

„Žena tak poslala další tisíce korun a ve finále přišla o částku bezmála padesát tisíc korun. Prodejce poté se ženou přerušil kontakt a do současné doby psa neobdržela," uvedla Marcela Pučelíková.

Policisté se těmito případy intenzivně zbývají a varují občany, aby v případě takovýchto nabídek spojených s výše uvedenou formou komunikace, v žádném případě neposílali finanční prostředky na účty do zahraničí. Každý by si měl v první řadě ověřit, zda se jedná o skutečného chovatele a zjistit o něm co nejvíce informací. „Vodítkem nevěrohodnosti bývá často emailová komunikace s použitím Google překladače, provádění plateb prostřednictvím bankovních převodů Western Union a skutečnost, že peníze putují na zahraniční účet," upozornila Marcela Pučelíková.

Chovatelé psů jsou případem zděšení. „Lidé by neměli slepě důvěřovat. Navíc není rozumné vybírat si štěně přes internet. Já osobně rozhodně doporučuji jen přímý kontakt. Takhle si může kupující ověřit i zdravotní stav pejska a nejlépe i prostředí, ve kterém vyrůstalo," uvedla milovnice psů Vlasta Horová z Berouna.

Tento postup navíc doporučují i policisté. „V případě nákupu štěněte je vhodné nevybírat psa pouze podle fotografie z nabízeného inzerátu, ale spojit se s prodejcem, domluvit návštěvu a psa si nejprve prohlédnout. Zodpovědní chovatelé nemají důvod se návštěvě vyhýbat nebo si vymýšlet legendu, proč to není možné.

Při návštěvě chovatele nebo majitele štěňat, má tak každý možnost vidět nejen psa, pro kterého se rozhodne, ale také matku štěňat a prostředí, ve kterém vyrůstají. Tyto aspekty jsou pro další vývoj psa velice důležité. Následná socializace v jiném prostředí je tímto značně ovlivněna. Těmito preventivními opatřeními předejde každý tomu, že zakoupí štěně, které pochází např. z nelegálních množíren a zároveň se na vlastní oči přesvědčí o věrohodnosti a kvalitě samotného prodejce a nabízených štěňat," doporučují nejlepší postup při pořízení psa policisté.