Kdyby bylo u moci hnutí, které vede, s šetřením by jeho předseda Andrej Babiš podle svých slov začal na chodu jednání vlády. „Kdybych byl premiérem, okamžitě propustím nejméně sto lidí na Úřadu vlády. Zakážu nové investice do IT. Zakážu Fidorky, Ferrero Rocher, chlebíčky a všechno. Za mě to byla jen voda a kafe,“ uvedl v tradiční debatě Deníku.

Dále by ze státní správy vyhodil všechny členy pětikoalice a zredukoval politické náměstky. „44 politických náměstků? Všichni někam lítají, proč? Jako ministr financí jsem lítal třídou economy,“ uvedl. Vláda podle něj nejde příkladem, chce brát důchodcům či mladým, ale nešetří na sobě. Podle něj je to nejhorší vládní kabinet, co tu byl.

Systémem jeho členů je podle něj „všude narvat kámoše“. „Piráti? Ti jsou jen čtyři, ale všude kolem sebe mají neúspěšné kandidáty do Poslanecké sněmovny," zmínil. 

Moderátorka Kateřina Perknerová oponovala, že ve vládním balíčku jsou významné úspory i na straně vládních výdajů. Vládní činitelé chtějí například dvě procenta ušetřit na platech. Babiš nesouhlasil. „Oni tvrdí, že jsou nějaké dotace, které chtějí ušetřit. Ty neexistují. Na sobě ale nešetří,“ reagoval.

Kunderu zná celý svět, já zatím od něj nic nečetl, řekl Babiš v debatě. Opřel se i do vlády. Podívejte se na celý záznam:

Andrej Babiš v debatě Deníku zkritizoval vládu. Jak by řešil on "úsporný" balíček? A jak vzpomíná na spisovatele Milana Kunderu? Poslechněte si, co řekl. | Video: Deník

Babiš: Není to ozdravný balíček, ale daňový

Na dotaz, kde by, kdyby stanul v čele vlády, ušetřil desítky či stovky miliard korun, odpověděl, že by šel předně příkladem. Připomněl, že sám chodil na vládu v šest ráno. A pokračoval: „Vláda má plno majetku. Platí šest set milionů za nájmy cizím firmám. Samozřejmě bych investoval."

Peníze by podle svých slov dal na veškeré investice, které jsou na stole. Ať už do sportu, kultury, vědy či výzkumu. „To přináší vyšší HDP a vyšší příjmy," dodal. S tím, že vláda dostala kvůli inflaci 260 miliard od českých občanů. Zaměřil by se též na čerpání evropských fondů.

Odmítl, že vládní balíček je ozdravný. „Je to daňový balíček. Ozdravné by bylo, kdyby vláda odešla, protože na to nemá," konstatoval. Politici by si podle něj měli vzít v létě neplacené volno a vrátit se zase v září.