„Atentátník byl Ukrajinec! Manželka atentátníka byla napojena na ukrajinské tajné služby, policie už ji zatkla! Drtivá většina Ukrajinců jásá v souvislosti s tragickým incidentem na Slovensku! Atentátník byl vyfocen s Martinem Šimečkou, otcem předsedy opoziční strany Progresívne Slovensko Michala Šimečky! Atentátník měl na místě nejméně dva komplice!“

Tak anebo podobně vypadají některé ze spekulací či výslovných lží, které prakticky bezprostředně po incidentu v Handlové začaly zaplňovat sociální sítě. Kdo tyto zprávy šíří a jaká je realita?

Ukrajinský mladík střelcem?

Lavinu lží spustil už v den atentátu, tedy ve středu 15. května 2024, krátce po útoku proruský dezinformační kanál Raptor TV. Ten začal okamžitě šířit tvrzení, že pachatelem je „údajně mladík z Ukrajiny“.

Premiér Fico postřelen několika ranami a převezen do nemocnice. Atentátník zadržen, spekuluje se o jeho ukrajinské národnosti,“ uvedl kanál v jedné z těchto zpráv, které ještě ve středu zveřejnil na sociální síti Facebook.

Na slovenského premiéra Roberta Fica byl při výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová spáchán atentát. 71letý útočník předsedu vlády postřelil:

Ukázal tam také krátké video zachycující střelbu v Handlové, k němuž připsal: „Autentické záběry z atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Po zásahu několika ranami byl převezen do nemocnice. Atentátník byl zadržen, má se údajně jednat o mladíka z Ukrajiny.“

Byla to lež. Pachatel byl bezprostředně po útoku, respektive už v jeho průběhu, zadržen, přičemž nešlo o mladíka, ale o 71letého muže, a nebyl z Ukrajiny, ale byl to Slovák.

| Video: Youtube

Kanál Raptor TV pouze zopakoval stejný postup, jaký použili proruští dezinformátoři už v případě prosincové masové vraždy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Také tehdy začali okamžitě šířit záměrnou lež, že se „proslýchá“, že pachatel byl Ukrajinec, přestože pro dané tvrzení neexistoval žádný ověřitelný zdroj.

Provozovatelem Raptor TV je Žarko Jovanovič, který je podle českého zpravodajského webu Hlídací pes mimo jiné přispěvatelem a spolupracovníkem ruské armádní televize Zvezda a ruské státní televize Rossija.

Střelcova manželka ukrajinskou špionkou?

Na protiukrajinskou notu naskočili i další šiřitelé ruské propagandy v Česku, například bývalý učitel programování na Českém vysokém učení technickém Pavel Cimbál nebo politický aktivista a opakovaně neúspěšný kandidát do Senátu Martin Konvička. Ti na sociální síti X (dříve Twitter) sdíleli příspěvek anglicky píšícího anonymního dezinformačního účtu Hawkeye1812Z, který v sobotu 18. května zveřejnil následující post: „Dnes byla oficiálně nalezena ukrajinská stopa v pokusu o atentát na slovenského premiéra Fica. Slovenská policie obdržela screenshoty korespondence mezi manželkou teroristy a ukrajinskými zpravodajskými službami.“

close fake info Zdroj: Deník zoom_in fake Zpráva neobsahovala ani jediný konkrétní zdroj, jenž by potvrzoval její znění. Konvička proto její sdílení komentoval slovy „NEOVĚŘENO, nemám moc jak“ a Cimbál připojil ironickou poznámku: „Šíří se nám tu velmi nebezpečná dezinformace… Tímto prosím jindy tak bdělé factcheckery o její vyvrácení. Děkuji předem a jsem s pozdravem… A není zač, tedy zatím…“

Jak se podařilo zjistit serveru pro ověřování faktů Demagog.cz, pochází zpráva o údajné ukrajinské stopě z anonymního ruského telegramového kanálu a rozšířil ji ruský propagandistický web Pravda, který ji zveřejnil 18. května v anglicky psaném článku, v němž uvedl, že žena byla slovenskou policií zatčena.

close Vylhaná zpráva o údajné ukrajinské stopě v atentátu na Roberta Fica, kterou ve velkém rozšiřují ruské propagandistické kanály info Zdroj: autor neznámý zoom_in Vylhaná zpráva o údajné ukrajinské stopě v atentátu na Roberta Fica, kterou ve velkém rozšiřují ruské propagandistické kanály.

Veškerá tvrzení v tomto článku jsou ale vylhaná. Slovenská policie střelcovu manželku nezatkla, pouze ji z bezpečnostních důvodů dočasně eskortovala z místa jejich společného bydliště. Informaci o jejím zatčení označil slovenský policejní prezident Ľubomír Solák za hoax. Žádná z informací, které slovenská policie dosud zveřejnila, nenasvědčuje tomu, že by se útočníkova manželka na atentátu jakkoli podílela. Slovenské ministerstvo vnitra dále vyvrátilo, že by tato žena byla uprchlicí z Ukrajiny, což byla další lživá zpráva, jež se objevila.

Šimečkův otec ve společnosti střelce?

Pravdivé není ani tvrzení o spojení atentátníka s otcem slovenského opozičního politika Michala Šimečky. Tento hoax se rozšířil na Facebooku bezprostředně po atentátu spolu s fotografií, která zachycovala útočníka ve společnosti dalšího postaršího muže, jenž byl vydáván právě za Šimečkova otce.

close Ne, fotografie nezachycuje podezřelého z atentátu ve společnosti otce politika Michala Šimečky. Ve skutečnosti jde o křest knihy, kde je spolu s podezřelým zachycen jeho známý z Literárního klubu Duha info Zdroj: AFP zoom_in Ne, fotografie nezachycuje podezřelého z atentátu ve společnosti otce politika Michala Šimečky. Ve skutečnosti jde o křest knihy, kde je spolu s podezřelým zachycen jeho známý z Literárního klubu Duha. Jak ale zjistil tým pro ověřování faktů agentury AFP, ve skutečnosti šlo o člena místního literárního klubu, konkrétně Literárního klubu Duha v Levicích, v němž působil i podezřelý. Ten byl podle slovenských médií dokonce jedním z jeho zakládajících členů.

Zmíněný snímek pochází podle agentury AFP ze křtu knihy, jejímž autorem byl právě podezřelý a kterého se oba muži účastnili. „Fotografie byla pořízena během křtu knihy autora Juraje Cintuly, který v roce 2019 uspořádal Literární klub Duha,“ uvedla agentura AFP a zveřejnila i další snímky se zmíněného křtu, kde ukázala muže stojícího vedle podezřelého na více záběrech a identifikovala jej jako Juraje D. z Trnavy.

Po atentátu na premiéra Roberta Fica byla i opozičně naladěná Bratislava v šoku:

„Porovnáme-li fotografii Juraje D. z webových stránek literárního klubu s fotografií Martina Milana Šimečky, je zřejmé, že se jedná o dvě různé osoby,“ dodala agentura AFP.

Literární klub Duha na své facebookové stránce atentát odsoudil. „Podle zatím oficiálně nepotvrzených zpráv je atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica Juraj Cintula. Tuto zprávu jsme zaregistrovali s naprostým rozhořčením a nekompromisním odsouzením takového jednání… Literární klub Dúha se od chování, názorů a jednání Juraje Cintuly kategoricky distancuje a jsme vrcholně pobouřeni jeho brutálním činem a jeho spojováním s činností našeho klubu,“ uvedl klub v prohlášení podepsaném předsedkyní Máriou Cibulovou.

Měl atentátník komplice?

V souvislosti se zveřejněním záběrů atentátu se také v minulých dnech rozšířila po sociálních sítích hypotéza, že tyto záběry zachycují rovněž dva údajné spolupachatele zločinu - staršího muže a ženu, kteří zřejmě po vzájemné dohodě s atentátníkem zatížili vlastními těly železnou zábranu mezi útočníkem a Ficem, aby premiérova ochranka nemohla proti střelci hned zakročit. Některé spekulace označovaly tuto dvojici za rodiče zavražděného novináře Jána Kuciaka.

Podle slovenské facebookové stránky Hoaxy a podvody šlo ve skutečnosti o postarší manžele a Ficovy voliče, jejichž zvláštně působící chování bylo ovlivněno ženiným zdravotním hendikepem. Autoři této stránky se podle svých slov zkontaktovali s dcerou obou manželů, která s nimi byla ten den v Handlové, přičemž důvod jejich návštěvy neměl podle jejích slov s Ficovým příjezdem nic společného.

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nebyl osamělým vlkem:

„V momentě, kdy jsme byli u zmrzlinového stánku, jsem si všimla, že vycházejí z budovy (premiér s ochrankou), a tak jsem řekla našim: jde vám tam Fico. Tak se k němu rozběhli, že mu podají ruku, a v tom jsme zaslechli výstřely. Nikdo nejprve nedokázal reagovat. Naši tam fakt stáli jako přikovaní,“ uvedla dcera pro Hoaxy a podvody.

Podle vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a náměstka civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara z neděle 19. května slovenská policie verzi o možných spolupachatelích atentátu prověřuje. Eštok přitom zmínil i informaci, že atentátník měl už dvě hodiny po útoku, kdy byl bezprostředně po činu zadržen, smazanou historii na sociální síti Facebook.

K tomuto smazání se však později podle slovenského zpravodajského webu Aktuality.sk přihlásil sám vlastník a provozovatel Facebooku, společnost Meta Platforms. „Meta k tomuto kroku přistoupila v noci po útoku. Sociální síť spolupracuje na případu s orgány činnými v trestním řízení. Profil atentátníka byl podle platformy vymazán v souladu s jejími pravidly o nebezpečných organizacích a jednotlivcích. Bližší informace nám platforma neposkytla,“ uvedl web Aktuality.sk.