Od zastávky tramvaje Dolní Vítkovice proudí k multifunkční hale Gong desítky lidí. Procházejí pod obřími rezavými konstrukcemi někdejšího vysokopecního závodu Vítkovických železáren. V tomto unikátním průmyslovém prostoru se nachází i historický plynojem, do nějž architekt Josef Pleskot vestavěl multifunkční centrum. Právě se zde koná Burza práce, na níž se představuje šedesátka nejrozmanitějších zaměstnavatelů, která v době rekordně nízké nezaměstnanosti shání nové pracovníky.

Nabídka práce je tu opravdu pestrá. Stále se ještě například hledají i horníci-raziči, důlní zámečníci či důlní elektrikáři. U dalšího stánku si lze vzít leták „Tvoje cesta do armády“ a vojáci informují o rekrutačních pracovištích, o možnosti pracovat u Hradní stráže nebo stát se členem aktivních záloh a jaká je za to odměna či služné. Zaměstnance tu hledá i Vězeňská služba České republiky. Jak se přítomní dozvídají, zdaleka nejde jen o příslušníky vězeňské nebo justiční stráže, ale třeba i o lékaře, zdravotní sestry, vychovatele, speciální pedagogy, psychology, informatiky, logistiky či personalisty.

Vladana Purdeková, vedoucí Oddělení zaměstnanosti na Úřadu práce Ostrava
Umělá inteligence zcela mění pracovní trh, říká expertka z úřadu práce

Opodál najdeme třeba stánek domova důchodců v Ostravě, výrobny dortů Marlenka ve Frýdku-Místku a zaujme i populární dětská oranžová tatrovka, která láká na práci v Tatře Kopřivnice a rovněž v Ostravě. Tam shánějí nejen klasické manuální obory jako automechanika či lakýrníka, ale také čím dál sofistikovanější pozice jako operátora CNC strojů, elektronika či diagnostika.

Kolem jednotlivých nabídek bloumají lidé různých generací, berou si letáky, ptají se na podrobnosti nebo je zaměstnavatelé sami oslovují. „Přišel jsem se spíše podívat, jaké jsou možnosti. Práci mám v montovně, ale uvažuji o tom, že bych si udělal nějaký kurz a změnil profesi,“ říká sedmačtyřicetiletý muž, jenž si odnáší hned několik informačních brožur.

Pětapadesátiletá žena zase vypráví, že musela práci ve výrobě opustit kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu a hledá něco méně náročného. „Jasnou představu ale zatím nemám,“ dodává.

Podle vedoucí Oddělení zaměstnanosti na ostravské krajské pobočce Úřadu práce Vladany Purdekové přišly jen za první hodinu na akci tři stovky návštěvníků, a toto číslo se pak ještě znásobilo. Situace na pracovním trhu se dle jejích slov radikálně změnila. Jelikož nyní patří nezaměstnanost v Česku k nejnižším v Evropě, existuje velký hlad po zaměstnancích.

Nabídka opět převyšuje poptávku

Vzpomíná, jak koncem devadesátých let dělali Burzy práce i dvakrát ročně, ale pak je museli zastavit. „Jak se utlumovala důlní těžba a na přelomu tisíciletí i ocelářský průmysl, skokově rostla nezaměstnanost a převis poptávky po práci byl tak velký, že by zájemci na takové akci zaměstnavatele obrazně řečeno ušlapali,“ vysvětluje.

Do několika let se díky technologickému vývoji promění až polovina pracovních pozic na českém pracovním trhu, většina z nich bude vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti.
Technologie bleskově mění trh práce. Lidem pomohou kurzy zdarma

Znovu akce rozjeli až kolem roku 2007, kdy začal boom s nově vybudovanými průmyslovými zónami a rozjíždějícím se automobilovým průmyslem v Moravskoslezském kraji. Pak přišel dopad hospodářské krize a krajská pobočka Úřadu práce v Ostravě zase s burzami na nějaký čas přestala. Obnovili je zase až v roce 2017, kdy začal být v některých odvětvích nedostatek lidí.

Podobné burzy bývají efektivnější než běžná návštěva Úřadu práce, neboť se na nich zaměstnavatelé a zaměstnanci setkávají napřímo. „Firmy a nejrůznější organizace nás neustále bombardují, kdy zase akci uspořádáme. To dokazuje, že pro ně je burza v získání zaměstnanců přínosná a efektivní,“ dodává Purdeková.