Hledáme učitelku klavíru, matematiky, češtiny či angličtiny. To je výčet inzerátů, které se za posledních deset dní objevily na portálu Annonce. Jen v tomto období poptává posilu do pedagogického sboru na sto škol v Česku. Důvod je prostý, kvalifikovaní učitelé chybí a výuku některých předmětů musejí zajišťovat suplenti či důchodci.

„Situace je obdobná jako každý rok ke konci prázdnin – na serveru Annonce.cz se nám v srpnu objevuje vyšší počet inzerátů, v nichž školy i jednotlivci hledají vyučující různých zaměření,“ řekl ředitel digitálních a tištěných produktů inzertního webu Michael Matyáš.
Alarmující však je, že i pár hodin před prvním zářijovým zvoněním chybí školám absolventi s pedagogickým vzděláním. „Dle našich propočtů chybí v českých školách dva a půl až tři tisíce kvalifikovaných učitelů. Žádné škole však zavření nehrozí,“ uvedl prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.
Dlouhodobý problém
Nedostatek učitelů potvrzuje i ministerstvo školství (MŠMT). „Je to dlouhodobý problém. MŠMT se dlouhodobě snaží učitele motivovat. Jedním ze způsobů je několikaletý výrazný nárůst jejich platů,“ informovala mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.
Další cestu nabízí novelizovaný zákon o pedagogických pracovnících.
„Ten dává ředitelům škol možnost na tři roky uznat kvalifikaci odborníkům z praxe, a zaměstnat je tak i bez potřebného pedagogického vzdělání, které si za tato léta mohou dostudovat. Dosud totiž mohli být nekvalifikovaní učitelé některých odborných předmětů zaměstnaní nejvýše na poloviční úvazek,“ doplnila Fojtová.

S tímto krokem však nesouhlasí Pedagogická komora. „Tato novela dělá z Česka banánovou republiku. Jen u nás je možné, že ředitel jedním podpisem může vzít do školy takřka každého, kdo jde kolem a na tři roky mu umožnit experimentování na dětech,“ nechal se slyšet Sárközi.
Podle něj se tak dehonestuje učitelské povolání a poslání. „Jinde ve světě musí učitel nejdříve vystudovat, získat kvalifikaci a určité zkušenosti. Pak teprve může jít učit. Tady někdo nastoupí bez potřebného vzdělání, které ani novela nevyžaduje doplňovat, a za minutu má vlastně nárok na stejné peníze, jako ten, kdo na to pět let studoval,“ uvedl Sárközi.
Nabízené platy nestačí
Jen v DeníkuProblém je také v nabízených platech. „V roce 2021 činily platy učitelů 126,4 procent průměrné mzdy v ČR, aktuálně jsou na 116,6 procentech. Takže se od slibu 130 procent, který je uveden přímo v programovém prohlášení vlády Petra Fialy, vzdalujeme. Platy učitelů se vrátily zpět na úroveň roku 2019. I proto mnoho čerstvých absolventů raději volí jinou profesi,“ doplnil prezident Pedagogické komory.