„Dobrý den, dámy a pánové. Vyřešil jsem záhadu na Moravě. Přes 40 nakažených, nepomohly roušky ani rukavice,“ říká anonymní autor ve videu, které se 16. května 2020 objevilo na Youtube a během čtyř dnů dosáhlo více než 24 tisíc shlédnutí.

Nelečte nákazu koronavirem podle internetu, varují lovci hoaxů

Autor v úvodu odkazuje na informaci Seznam Zpráv o kuriózním případu, který se stal v dubnu ve Zlínském kraji. V prodejně COOP v Napajedlích se intenzivně šířila nákaza, přestože se v ní dodržovala předepsaná hygienická nařízení. Postupně se zde od sebe nakazilo sedm prodavačů, 11 zákazníků a jejich příbuzných. Podle Seznamu nakonec testy prokázaly nákazu nemocí COVID-19 ve 42 případech. Z personálu se nenakazila jen pětice lidí, kteří pracovali v odděleném sektoru.

Zpětná analýza ukázala, že první lidé z obchodu se nakazili ještě před Velikonocemi. Pak se koronavirus postupně šířil dál. Proč k nákaze docházelo, i když se v prodejně dodržovala všechna předepsaná opatření, odborníci hned nezjistili.

Cisterna a na ní nápis COVID-19. To musí být spiknutí
Vlaky s COVID-19 vyjely ze Spojených států, šířilo se na internetu. Je to jinak

Autorovi videa to stačilo, aby údajnou příčinu našel. Na internetu si zjistil adresy provozoven COOP v Napajedlích a pomocí funkce Street View objevil na nedalekých panelových domech vysílače, které označil za vysílače sítě 5G. Došel tak k závěru, že za nákazu mohou právě vysílače 5G.

Zdroj: Youtube

Jeho teorie má však zásadní slabinu: podle informací ministerstva průmyslu a obchodu z prosince loňského roku byla k testování 5G technologie v Česku vybrána následující pětice měst: Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem. V některých městech testování už proběhlo, v některých se teprve chystá, v žádném případě však mezi ně nepatří Napajedla.

Reakce na elektromagnetickou otravu 

Autor videa se nicméně pokusil podpořit své názory záznamem přednášky amerického lékaře Thomase Cowena, v níž tento doktor tvrdí, že každá pandemie v posledních 150 letech byla důsledkem kvantového skoku v elektrifikaci Země.

Pandemii španělské chřipky v roce 1918 tak podle Cowena předcházelo globální zavedení rádiových vln na konci podzimu 1917 a tzv. hongkongské chřipce z roku 1968 zase umístění satelitů do Van Allenových pásů (radiačních pásů v okolí Země, tvořených částicemi slunečního větru zachycenými magnetickým polem planety). Podle Cowena tyto satelity vyzařují radioaktivní frekvence, které otrávily lidi a vyvolaly virovou pandemii, protože „otrávení lidí vyměšují toxiny, které vypadají jako viry“.

Proti koronaviru pomáhá banán i fén. Lži na internetu vážně ohrožují zdraví lidí

„Kdykoli vystavíte jakékoli biologické systémy novému elektromagnetickému poli, otrávíte je, zabijete a zbytek se dostane do takového útlumu, že žije kupodivu déle, ale s více nemocemi,“ tvrdí Cowen.

Následně pak uvedl, že prvním městem na světě kompletně pokrytým 5G technologií byl Wu-chan. „Když se nad tím zamyslíte, jsme v existenční krizi, jakou lidstvo dosud nezažilo,“ prohlašuje Cowen.

Jsou to lži, reagují jiní odborníci

Jeho video sdílely podle kanadské vysílací stanice CBC od letošního března miliony lidí včetně celebrit (například americké zpěvačky Keri Hilsonové, kterou sledují na sociálních sítích více než dva miliony lidí), odborníci však všechny Cowenovy závěry vyvracejí a tvrdí, že Cowen vychází z vylhaných údajů.

Nejsem epidemiolog, ale... Roli odborníků přebírají diskutéři, nedopadá to dobře

Samotná podstata jeho tvrzení – že viry jsou jednoduše vedlejším produktem otravy buněk – je podle předního kanadského virologa nepravdivá. „Viry nejsou jen trosky a organismus je nevytváří jako způsob, jak se vypořádat s otravou,“ uvedl pro CBC virolog Jason Kindrachuk z kanadského výzkumného ústavu Manitobské univerzity.

Viry jsou podle něj malé kousky genetického materiálu obklopené proteinovým pláštěm. "Virus je v podstatě inertní, dokud se nezačne specificky vázat k určitým typům buněk. Jakmile se dostane dovnitř naší buňky, uvolní svůj genomický materiál, a potom v podstatě využije činnost naší hostitelské buňky k vytváření stále většího a většího počtu kopií sebe sama," popisuje Kindrachuk.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKTeorie, že 5G způsobuje nemoc, se podle něj objevovala v různých variacích dávno před před vypuknutím choroby covid-19. "Poměrně často to používali lidé z antivakcinářské komunity jako součást svého argumentování proti očkování. Takže mě nepřekvapuje, že se to objevuje znova. Jen jsem rozčarován z toho, že i během pandemie a globální zdravotnické krize se tyhle věci neustále znovu a znovu vytahují," uvedl Kindrachuck.

Nesouhlasí ani další Cowenova stanoviska. Například informace, že pandemii španělské chřipky předcházelo globální zavedení rádia, nekoresponduje podle CBC s historickým faktem, že první komerční rozhlasová stanice XWA z Montrealu začala vysílat až v roce 1920.

A lživé je i Cowenovo prohlášení, že prvním městem pokrytým 5G technologií byl Wu-chan. Ve skutečnosti už před Wu-chanem instalovala sítě 5G města v USA a v Jižní Koreji.

Spiklenecký teoretik Icke na sítích dostal stopku, jeho "dílo" ale žije dál

Cowen je americký lékař, jemuž bylo podle CBC v roce 2017 omezeno vykonávání lékařské praxe po stížnosti na americkou Státní lékařskou radu, že pacientce s rakovinou prsu nabízel neschválený lék, aniž by ji o tom informoval, a že ji předtím ani nevyšetřil a neznal její lékařský spis. Je také autorem několika knih, propagujících názory, které jsou v rozporu s konvenční lékařskou vědou – například argumentuje proti očkování dětí.