"Vážení!!! Toto nejsou přírodní přívalové srážky!!! Je to řízeno HAARPEM!!!" stojí v internetovém příspěvku podepsaném jménem Robert Hutňan, který se začal v červnu šířit na českých sociálních sítích.

A ať už je Robert Hutňan skutečný, nebo vymyšlený (jeho profil na Facebooku, publikující nejrůznější konspirační teorie, provází místo fotografie osoby jen snímek jakési hvězdné mlhoviny), jde o příspěvek opravdu hutný. Podle zmíněného „autora“ totiž za přívalové deště může elektromagnetické vlnění z meteoradaru "kóta Praha u Příbrami", který se má nacházet ve vojenském prostoru Brdy, a dále z meteoradaru "Skalky u Prostějova".

"Klimatické zbraně"

"Jsou to klimatické zbraně. Vlastní a provozuje je americká armáda pod ČHMÚ. Byly nainstalovány během devadesátých let a otestovány v roce 1997 a 2002 při povodních Čechy, Morava," píše Hutňan. Jinak je Česko podle něj "dlouhodobě drženo v režimu sucha“.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍK"Klimateroristi způsobují záměrně škody v zemědělství i majetku. Řídí to globální sionistická vláda, která má struktury řízení dnes již ve většině států světa. Meteoměření je jen vedlejší činnost těchto radarů," rozvíjí svou "teorii" konspirátor, podle nějž zaměstnanci ČHMÚ (Českého hydrometeorologického ústavu, tedy ústředního státního orgánu České republiky pro obory kvality ovzduší, meteorologie, klimatologie a hydrologie, pozn. red.) "za pěkné mzdy a dobré bydlo lžou a jen odříkávají předem připravené plány počasí klimateroristů".

Opravdu kreativně vymyšlená spiklenecká teorie asi nepotřebuje širší komentář. Podle mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Martiny Součkové se podobných konspirací objevuje celá řada, od kondenzačních čar za letadly, považovaných za chemtrails, přes řízení počasí až po vyvolávání živelných katastrof. "Nechceme to ani komentovat, protože to za komentář nestojí," uvedla pro Deník Součková.

Podle dřívějšího vyjádření Jana Daňhelky, ředitele pro hydrologii v Českém hydrometeorologickém ústavu, je variabilita klimatu a střídání různého počasí v našich podmínkách zcela běžná.

Bouřkové mraky.
Česko znovu zasáhnou silné bouřky. Hladiny řek mohou stoupat

Přišly bouřky

Bouřky a přívalové srážky trápí Česko zhruba od prvního červnového víkendu. Na přelomu prvního a druhého červnového týdne zvedly přívalové deště hladiny řek ve východní polovině republiky.

Lidé v Napajedlích se prý nakazili kvůli 5G vysílačům. Experti jen kroutí hlavou

"Během předpovědního období (do 12. července) se budou týdenní srážkové úhrny snižovat, ovšem stále by se měly pohybovat kolem dlouhodobého normálu, přičemž může docházet ke střídání suchých a vlhkých několikadenních období," oznámili koncem minulého týdne pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.