Jaroslav Sehnoutka: Veslování je o spolupráci v kolektivu
K veslování mě přivedla starší sestra, když mě bylo deset let a můj první klub byla Tatra Smíchov, dnešní VK Smíchov, na Zlíchově. To se psal rok 1970, loděnice byla dřevěná, lodě také a krásně to tam vonělo různými druhy dřev, která se v lodích používala, a také lakem… Také mě fascinovalo, že je to nejrychlejší lodní sport vykonávaný vlastní silou, něco jako F1 na vodě.
close info Zdroj: Archiv Jaroslava Sehnoutky zoom_in
Každý, kdo přišel na loděnici, byl hned pohlcený prima partou, která žila od nejmladších po nejstarší pohromadě. Když jsme s rodinou přesídlili v roce 1998 k Berounu, nešlo ten pohled na klidnou vodu Berounky vydržet a nezbylo nic jiného, něž začít jezdit a vybudovat klub, který tu chyběl.
close info Zdroj: Archiv Jaroslava Sehnoutky zoom_in
Veslování se trénuje léta a je potřeba stále na sobě pracovat, aby se lepšila nejen fyzička, ale i technika. Je to jako v životě: pokud si člověk vytyčí cíl, jeho splněním to končit nemůže… Také mě to naučilo hodně naslouchat starším a vnímat, co vše již bylo a poučit se z již vybudovaného - veslování patří mezi nejstarší sportovní aktivity v závodním pojetí vůbec.
close info Zdroj: Archiv Jaroslava Sehnoutky zoom_in
Někdy si člověk myslí, co geniálního vymyslel a nebo udělal, a když se jen trochu zajímá, zjistí, že "opisuje". Mám velikou úctu k tomu, co nám zde předkové zanechali, řada loděnic je z 19. století a i konstrukce lodí z té doby je fascinující. Platí to právě ale i na vše ostatní, nejen na veslování. V běžném životě se to ale dnes příliš "nenosí"…
close info Zdroj: Archiv Jaroslava Sehnoutky zoom_in
Dnešní mladí mají větší výběr všech možných aktivit, obrovské materiální možnosti, ale možná je někdy těžké se v tom orientovat a také je od některých pravidelných pohybových aktivit mohou odpoutávat veškerá jiná lákadla… Určitě ale dostupnost sportů, materiálu - obecně veškeré sportovní techniky je parádní. Těžší může být to rozhodnutí, kterému sportu dát přednost. Nedá se například zejména v našem sportu na pár trénincích poznat, zda je tam jasná perspektiva a také řadě dětí to "zachutná" až po nějaké době. A to je obtížnější vydržet - je řada zážitkových aktivit, které lákají takzvaně "na první dobrou" - přijď a dáš to. Tak se někdy degraduje účast ve sportovním klubu na aktivitu zájmového kroužku, a to se nedají nějaké sportovní výsledky a růst očekávat.
close info Zdroj: Archiv Jaroslava Sehnoutky zoom_in
Co se v posledních letech na veslování změnilo k lepšímu? Tak rozhodně je to sportovní vybavení - lodě i vesla udělaly obrovský pokrok v použitých materiálech a je to k lepšímu. Ale je dobře, že jsme sport konzervativní a se starší lodí dobře udržovanou, lze díky nepříliš měnícímu se tvaru závodit řadu let…
close info Zdroj: Archiv Jaroslava Sehnoutky zoom_in
Kdybych měl vybrat jednu věc, která je na veslování nejlepší? Jedna se těžko definuje, ale šlo by říci, že je paráda, že veslování je o individualitách, které ale spolupracují v kolektivu a tak se mohou nejen prosadit, ale musí i velmi spolupracovat. Na tréninku, na závodech, v posádkách, při údržbě a přípravě lodí, zvelebování loděnice… No, ale hlavně ten dokonalý pohyb na lodi, zapojí se většina svalových partií v ladném pohybu a je to v přírodě - loď, která lehce a ladně klouže po hladině… Ani to nevypadá jako dřina!
close info Zdroj: Archiv Jaroslava Sehnoutky zoom_in