On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Koronavirem je nejvíce zasažená Praha. Laboratoře tam dosud odhalily 2057 případů. Na sto tisíc lidí tak v hlavním městě připadá zhruba 158 nakažených. Z nemoci se v metropoli vyléčilo 1237 lidí.

Mezi další nejvíce zasažené regiony patří Moravskoslezský kraj, kde je 1540 případů nákazy, a střední Čechy s 1054 nakaženými. V přepočtu na počet obyvatel je druhým nejhorším regionem Karlovarský kraj s více než 153 nakaženými na sto tisíc obyvatel. Naopak jižní Čechy evidují pouze zhruba 28 nakažených na sto tisíc obyvatel.

Podle statistik ministerstva dnes ani v úterý v ČR nikdo s covidem-19 nezemřel. Tyto údaje se ale ještě mohou zpětně měnit. Od 22. března, kdy zemřel v Česku s covidem-19 první člověk, byly zatím jen dva dny bez úmrtí, a to 23. březen a 15. duben. Nejvíce obětí je v Praze, kde s nákazou zemřelo 94 lidí. Nejméně úmrtí má Zlínský kraj, a to dvě.

Podle odhadů ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nezemřelo 60 procent lidí, jejichž úmrtí jsou v koronavirových statistikách v ČR, primárně na covid-19. Většinou měli jiné chronické nemoci, často i více než jednu. Nejčastěji šlo o nemoci srdce, dýchací soustavy nebo cukrovku.

Mírný průběh nemoci 

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. V úterý bylo s koronavirem hospitalizováno 154 pacientů, těžký průběh mělo 18 z nich.

Dušek také upozornil na to, že žádná celková plošná statistika už není úplně relevantní, protože epidemie v Česku definitivně ustoupila. "Už bych ani neřekl, že ustupuje, ale nicméně přežívá dál v lokálních ohniscích, aktuálně nejvíce Karvinsko. Má smysl se zaměřit na monitoring a predikce na lokální úrovni, a ne populační," řekl dnes České televizi.

Počet nakažených v souvislosti s ohniskem covidu-19 na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné překročil 300, od úterý stoupl o 26 na 302. Přibylo 16 zaměstnanců dolu, jichž bylo pozitivně testováno dohromady 217, a devět jejich příbuzných (celkem 80). V evidenci je také pět nakažených pracovníků z jiných firem, o jednoho více než v úterý. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes odpoledne Krajskou hygienickou stanicí (KHS) v Ostravě.