Vedle reprodukčního čísla se index počítá také podle průměru nakažených na sto tisíc obyvatel za poslední dva týdny, čtrnáctidenního průměru nakažených mezi seniory a podílu hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Všechna tato tři kritéria už několik dní klesají.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Vláda prodloužila opatření, povolila jesle. Ve hře je i spuštění vleků

Index byl od neděle tři dny na 70 bodech, ve středu se o tři body zvýšil. Důvodem byl právě nárůst reprodukčního čísla nad hranici 0,8. Na začátku ledna se reprodukční číslo dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby roste.

V Česku se koronavirem dosud prokazatelně nakazilo 924 847 lidí. Téměř 796 tisíc z nich se vyléčilo. V zemi je aktuálně zhruba 114 tisíc nakažených, většina má mírný průběh. V těžkém stavu je v nemocnicích 1044 pacientů.

S nákazou covid-19 dosud zemřelo 15 130 lidí. Tento týden je obětí 488. Na čtvrtek zatím připadá 68 zemřelých, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Od začátku ledna jsou denní počty obětí většinou vyšší než 150.

Podíl pozitivních testů ve čtvrtek dosáhl bezmála 31 procent. Je to nejvíce od 13. ledna. Sedmidenní průměr je zhruba 29,5 procenta.

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Vláda zatím rozvolnění neplánuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale bude navrhovat, aby od 1. února platila aktualizovaná opatření v protiepidemickém systému PES. V některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test.

Písemná část státní maturity na Obchodní akademii a Hotelové škole Havlíčkův Brod.
Maturita v době koronaviru: Bude bez slohu a protáhne se

Do posuzovaných parametrů by se měla kromě počtu případů promítnout také naplněnost nemocnic. Právě kapacitou nemocnic podmiňují nyní vládní představitelé rozvolnění opatření. Blatný na začátku týdne uvedl, že pro přechod na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Podle posledních dostupných údajů jich je ale více než dvakrát tolik.

Očkování proti koronaviru 

Od 27. prosince se v Česku očkuje proti novému koronaviru. Zdravotníci dosud aplikovali 170 670 dávek, z toho 13 190 dali lidem ve čtvrtek, uvádí web ministerstva zdravotnictví. Z něj také vyplývá, že dosavadním rekordem je 14 380 vakcinací ve čtvrtek minulého týdne. V tomto týdnu bylo maximem 13 966 naočkovaných v úterý.

Přehled očkování po krajích dnes ministerstvo ještě neaktualizovalo. Podle údajů ke středečnímu večeru bylo nejvíce dávek podáno v Praze, téměř 45 200. Naopak nejméně dávek, zhruba 2800, naočkovali zdravotníci v Pardubickém kraji.

Nejzasaženějším regionem je již delší dobu Trutnovsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 1109 nakažených na sto tisíc obyvatel, následuje Chebsko s 885 nakaženými. V mnoha regionech včetně Prahy ale tento ukazatel klesl pod 300, relativně nejlépe na tom je Chomutovsko s 207 nakaženými na sto tisíc obyvatel v uplynulých sedmi dnech.