„Pokud vše půjde ideálně, Křivoklátsko, respektive jeho nejcennější území, by mohlo být v závěru roku 2024 vyhlášeno národním parkem,“ potvrdila v rozhovoru pro Deník ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Odpůrci parku doufali, že k tomu nedojde a že se jim podaří přesvědčit vládu, že současná chráněná krajinná oblast je dostatečná. Nestalo se. Po dvaceti letech „vyjednávání“ zahájil stát oficiální kroky k založení Národního parku Křivoklátsko. Podle resortu životního prostředí je třeba zdejší unikátní ekosystém chránit nejvyšší možnou ochranou.
Místní lidé ale takový argument odmítají. Podle nich je zdejší krajina takto unikátní jen díky soužití člověka a přírody.
„Není tu hektar ani ar přirozeného lesa. Vše zde bylo historicky intenzivně obhospodařováno. Symbióza lidí a přírody už tu je nastavena a funguje,“ řekl Deníku zdejší myslivec Miroslav Pecha.
Starostka: Lidé se neumějí k přírodě chovat
Podle starostky Karlovy Vsi na Rakovnicku Ivety Kohoutové, která patří mezi největší odpůrce parku, by mělo ministerstvo chránit přírodu jinak. „Než konzervace části území by bylo vhodnější zaměřit se na výchovu lidí. Lidé se neumějí k přírodě chovat,“ sdělila Deníku.
Připravovaný národní park by měl zabírat plochu 102 kilometry čtvereční, což je necelých 20 procent současné rozlohy chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Kromě unikátních ekosystémů v těžko přístupném terénu má změna spočívat i ve změně hospodaření ve zdejších lesích. Před ziskem z těžby a činnosti člověka dostane přednost přírodní charakter dlouhodobého vývoje území.