Vyplývá to z novely zákona o daních z příjmů, kterou předložila skupina poslanců. „Chceme, aby byly změny pro lidi neutrální a po případném zrušení zvýhodnění u pojištění netratili,“ říká jeden z nich, Patrik Nacher. Vedle něj návrh předložili ještě další poslanci z hnutí ANO, sociální demokracie či od Pirátů.

„Není důvod, aby stát zvýhodňoval kontroverzní produkt, jakým investiční životní pojištění je,“ míní Nacher. Zároveň prý ale nechce, aby lidé přišli o možnost odečíst si z daní spořené peníze. Ti, kteří mají zájem si spořit, tak podle něj budou moci větší část peněz než nyní vložit do úspor na stáří a souhrnné zvýhodnění jím zůstane ve stejné míře jako dosud.
Spory o investiční životní pojištění probíhají již delší dobu. Mimo jiné se týkají velikosti poplatků. Minulý týden ČNB jedné spořitelně zakázala neoprávněně snižovat odkupné při předčasném ukončení pojištění.

Vzhledem ke složení navrhujících poslanců má novela šanci na úspěch, byť sám Nacher odmítá výsledek předvídat. Hodně bude také záležet na stanovisku ministerstva financí. To se však zatím nevyjádřilo.
Po vlastní ose
Asociace penzijních společností ČR by za navýšení byla ráda. „Byť jsou z hlediska státní podpory hlavním tahákem příspěvky, je i daňové zvýhodnění jedním ze způsobů, jak lidi motivovat,“ říká její prezident Aleš Poklop.