Zelenskyj se má podle původní zprávy AP dnes večer v Praze sejít s českým premiérem Petrem Fialou. Do Česka údajně míří z Bulharska, kde dnes jednal se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem a rovněž s bulharským premiérem Nikolajem Denkovem.

S prezidentem Ukrajiny se Fiala setkal už loni v březnu v Kyjevě, krátce po zahájení ruské války na Ukrajině. Koncem letošního dubna se pak se Zelenským sešel také český prezident Petr Pavel a spolu s ním i slovenská hlava státu Zuzana Čaputová. Podle informací médií byl Pražský hrad dnes odpoledne uzavřen.

Cestu ukrajinský prezident načasoval na období těsně před blížícím se summitem NATO ve Vilniusu. Jejím cílem je zajistit podporu euroatlantické integrace Ukrajiny a také desetibodového mírového plánu.

Zelenskyj v pátek navštíví Istanbul, kde bude jednat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Oba politici by měli hovořit o válce na Ukrajině či o budoucnosti dohody o přepravě ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře, kterou Turecko pomohlo dojednat.