Odpoledne prezidenta navštíví premiér Andrej Babiš (ANO), v úterý slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a ve středu kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). Prezident je v nemocnici déle než měsíc.

Zeman byl v posledních dnech na rehabilitačním oddělení, kam za ním jeho blízcí či spolupracovníci až na výjimky nemohli, protože nemocnice zakázala návštěvy kvůli epidemii covidu-19.

Premiér Andrej Babiš
Babiš navštíví Zemana v nemocnici. Povolilo mu to její vedení

"S primárním záměrem umožnit uskutečnění očekávatelných návštěv u prezidenta republiky Miloše Zemana byl pacient přemístěn 15. listopadu 2021 na lůžko dlouhodobé péče," uvedla Zinke.

Uvedla, že všechny návštěvy u pacientů na lůžkách dlouhodobé péče nesmějí trvat déle než 30 minut, musí se uskutečnit na pokoji, kde je dotyčný hospitalizován, a u pacienta nesmí být v jeden okamžik více než dva lidé. Návštěva musí mít nasazenu ochranu úst a nosu, nesmí mít příznaky respiračního onemocnění a musí se prokázat dokončeným očkováním, proděláním onemocnění covid-19 nebo platným testem.

"Vždy je žádoucí konzultovat vhodnost termínu a času návštěvy s ošetřujícím personálem, aby návštěva byla plánována vhodně pro pacienta, mimo dobu, kdy probíhají například vyšetření, stravování, hygiena a podobně," dodala mluvčí.

Schůzky s adepty na ministry 

Jako první dnes za Zemanem přijede Babiš, a to v 17:00 před večerním jednáním vlády. Od převozu prezidenta do nemocnice 10. října spolu mluvili pouze telefonicky.

V úterý Zemana v nemocnici navštíví Čaputová, setkání se uskuteční ve 12:20. Pražský hrad původně informoval, že se schůzka uskuteční ve 13:00, podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka byl ale čas upraven. Ve středu pak Zeman přijme Fialu, kterého minulý týden pověřil sestavením vlády. Kandidát na premiéra chce hlavu státu seznámit s personálním obsazením kabinetu. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář v minulých dnech uvedl, že prezident by se rád scházel i s adepty na ministry.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s prezidentem Milošem Zemanem
Setkání v nemocnici. Slovenská prezidentka Čaputová se v úterý sejde se Zemanem

Zeman se v ÚVN léčí od 10. října kvůli zhoršení svého chronického onemocnění. Chirurg Pavel Pafko, který je členem prezidentova lékařského konzilia, dříve serveru iROZHLAS.cz řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu.