Jaké jsou motivy, taktika a plány hackerského sdružení Anonymous, pokud jde o Rusko? Na to se britská veřejnoprávní stanice BBC dotázala několika aktivistických hackerů, kteří vystupují pod touto značkou.

Hackli ruské televize

Anonymní kybernetičtí útočníci o sobě dali vědět již krátce po vypuknutí konfliktu, kdy se jim podařilo hacknout ruské televizní sítě. Jejich akci zachytil krátký videoklip, na němž byl vidět běžný program ruských televizí přerušovaný snímky bomb vybuchujících na Ukrajině a výpověďmi vojáků hovořících o válečných hrůzách.

Video začalo kolovat po sociálních sítích 26. února a sdílely je účty různých příslušníků Anonymous s miliony sledujících. „Právě teď: #Ruské státní televizní kanály byly hacknuty #Anonymous, aby vysílaly pravdu o tom, co se děje na #Ukrajině,“ stálo v jednom z těchto příspěvků, který rychle nasbíral miliony zhlédnutí.

Podle BBC měl tento kousek všechny znaky hacku provedeného členy Anonymous – byl dramatický, působivý a dal se snadno sdílet online. Stejně jako mnoho dalších kybernetických útoků skupiny bylo také extrémně obtížné jej ověřit.

Ruská policie zatýká demonstranty, kteří nesouhlasí s invazí na Ukrajinu.
Odmítli propagandu či invazi, přišli o místo. Teď Rusové řekli světu své příběhy

Jedna z menších hackerských skupin spadajících pod Anonymous se však podle BBC přihlásila k odpovědnosti za to, že jej opravdu provedla, a uvedla, že se jí podařilo převzít vládu nad ruskými televizemi na 12 minut. 

Pravdivost videa ověřila podle BBC žena jménem Eliza, která žije v USA, ale její otec je Rus. Eliza byla první, kdo zmíněné video na internetu uveřejnil. Pro BBC uvedla, že je nahrál právě její otec, který jí volal hned, jakmile k přerušení televizních pořadů došlo. „Zavolal mi, když se to stalo, a řekl: ‚Panebože, oni ukazují pravdu!‘ Tak jsem ho okamžitě přiměla, ať to nahraje, a pak jsem video zveřejnila online. Otec mi řekl, že jeden z jeho přátel to také viděl.“

Ruská vysílací společnost Rostelecom, provozující televizní služby, napadené hackerským útokem, na žádost BBC o bližší komentář nereagovala.

Dokud neskončíte válku, budeme vás napadat

Hackeři své jednání zdůvodnili tím, že dochází k masakrům nevinných Ukrajinců. „Pokud Kreml neudělá nic pro to, aby byl na Ukrajině obnoven mír, zintenzivníme proti němu útoky,“ dodali.

Anonymous dále tvrdí, že se jim podařilo napadnout ruské weby a ukradnou vládní data. Podle Lisy Forteové, spolumajitelky společnosti Red Goat, zabývající se počítačovou bezpečností, však šlo zatím jen o základní útoky.  

„Hackeři většinou používají DDoS útoky, kdy zahltí server záplavou požadavků. Ty jsou záměrně jednoduché na provedení a jejich důsledkem je jen to, že weby dočasně odpojí od internetu. To hacknutí televizí bylo ale jiné, až neuvěřitelně tvůrčí. Řekla bych, že bylo docela těžké něco takového zvládnout,“ uvedla pro BBC Forteová.

Hackeři z Anonymous se podle ní zmocnili také řady ruských webů, nad nimiž převzali kontrolu, aby mohli měnit zobrazovaný obsah. 

Prudký nárůst hackerského aktivismu po invazi na Ukrajinu však začíná odborníky na počítačovou bezpečnost znepokojovat. Podle BBC se totiž obávají, že by hackeři mohli omylem vyřadit třeba nemocniční počítačovou síť nebo přerušit komunikační spojení pro krizové situace.

„Nikdy jsem nic takového neviděla. Podobné útoky s sebou nesou rizika. Mohly by vést k vystupňování problémů nebo způsobit, třeba i náhodou, skutečné škody v kritických oblastech civilního života,“ řekla BBC Emily Taylorová z Cyber ​​Policy Journal. Podle britské stanice nebyli Anonymous tak aktivní už několik let.

Hacker z šestého patra v Kyjevě

Reportéři BBC vyzpovídali také muže jménem Roman, ukrajinského technologického podnikatele, který vede skupinu hackerů s názvem Stand for Ukraine. Ten jim sdělil, že dokud Rusko nenapadlo jeho zemi, nebyl s organizací Anonymous v žádném kontaktu.

Po zahájení invaze ale prý se svým týmem krátce napadl web ruské státní tiskové agentury Tass, na nějž se mu podařilo umístit plakát proti Putinovi, doplněný logem Anonymous.

„Roman pracuje ze svého bytu v šestém patře v Kyjevě a koordinuje svůj tým při vytváření webových stránek, aplikací pro Android a botů pro síť Telegram, aby tak pomohl ukrajinskému válečnému úsilí a hackoval ruské cíle,“ uvádí BBC.

Po ruské invazi na Ukrajinu se vede i kybernetická válka.
Válčí se i v kyberprostoru. Rusko se zdá být nečinné, realita ale může být jiná

„Jsem připraven jít a hájit Ukrajinu s puškou v ruce, ale v tuto chvíli jí pomáhám víc, když využívám svou dovednost s počítačem. Takže zůstávám tady ve svém domě se svými dvěma notebooky a koordinuji tento IT odpor,“ sdělil kyjevský hacker reportérům.

Mezi akce, které se mu podle jeho slov podařio provést, patří prý například shození ruského internetového prodeje vlakových jízdenek, což ale BBC nedokázala ověřit. Svůj postoj Roman vysvětluje tak, že by podobné aktivity považoval za nezákonné a špatné, kdyby ovšem Rusko neohrožovalo jeho zemi a jeho blízké.

Poláci po boku Ukrajinců

Další skupinou, která se spojila s Anonymous, je polský hackerský tým s názvem Squad 303 (303. peruť), pojmenovaný po slavné polské stíhací peruti z druhé světové války. „S Anonymous spolupracujeme neustále a nyní se považujeme za součást jejich hnutí,“ říká jeden z členů této skupiny, který jako svou přezdívku používá jméno pilota 2. světové války Jana Zumbacha.

Zatímco tento člen nechtěl, aby BBC zveřejnila jeho fotografii, další člověk z týmu, Ukrajinec, poslal redakci svou fotku v helmě a v masce. Svou činnost popsal jako „ve dne jsem na barikádě s puškou a v noci se stávám hackerem se Squad/Anonymous“.

Anonymous. Ilustrační foto.
Anonymous vyhlásili kybernetickou válku Putinovi. Odstavili web televize RT

Peruť 303 vytvořila web, jenž umožňuje veřejnosti posílat textové zprávy na náhodná ruská telefonní čísla, a sdělovat tak Rusům pravdu o válce. Podle členů tohoto hackerského týmu se již podařilo zprostředkovat více než 20 milionů SMS a zpráv WhatsApp.

„Dvě skupiny Anonymous, s nimiž jsem mluvil, to uvedly jako nejpůsobivější věc, kterou kolektiv dosud pro Ukrajinu udělal,“ uvedl reportér BBC Joe Tidy.

Na otázku, čím si pro sebe obhajuje nezákonnou činnost skupiny, „Jan Zumbach“ odpověděl, že nekradou ani nesdílejí žádné soukromé informace a pouze se snaží mluvit s Rusy s cílem vyhrát informační válku. Řekl však také, že v nadcházejících dnech plánují účinnější hack.

K počítačovým útokům sahají i Rusové

K hackerským akcím sahá i ruská strana, zatím se však jeví v této válce jako ta slabší. Podle BBC došlo od ledna ke třem velkým vlnám koordinovaných DDoS útoků proti Ukrajině a ke třem incidentům závažnějších „wiper“ útoků, jež vymazaly data z menšího počtu ukrajinských počítačových systémů.

Ve středu se na webu ukrajinského televizního kanálu 24 objevilo po zjevném hacknutí zmanipulované video ukrajinského prezidenta Zelenského. Je však obtížné určit, kdo za touto akcí stojí.

„Achillovou patou Anonymous je to, že kdokoli může tvrdit, že k nim patří, včetně státních činitelů operujících proti tomu, za co bojujeme,“ řekl BBC dlouholetý hacker Anonymous Anon2World.

„S naším současným nárůstem popularity je téměř jisté, že se to odrazí i na činnosti vládních subjektů. Ale my jsme na internetový zmatek zvyklí.“