"Izrael si zaslouží žít jako svobodný a bezpečný národ. Naši sousedé také," napsala na twitteru hollywoodská herečka Gal Gadotová, která se narodila v izraelském městě Petach Tikva. V zemi pak odsloužila i povinnou vojenskou službu. Jak ale píše BBC, její tweet našel i řadu odpůrců. „Zatímco mnozí prominenti ocenili její vyjádření, další reagovali rozzlobeně. Šlo o příznivce palestinské strany, kteří poukázali právě na její armádní minulost," píše BBC.

Gadotová, která v posledních letech patří mezi hollywoodskou smetánkou, byla kdysi rovněž Miss Izraele. K dění v rodné zemi se navíc vyjadřuje poměrně často. Vyostřený konflikt, jenž poslední zny zabírá titulní strany všech světových médií, ji proto nenechal chladnou. „Má země je ve válce. Bojím se o svoji rodinu, své přátelé, svůj lid. Modlím se za oběti a jejich rodiny. Modlím se za to, aby toto nepředstavitelné nepřátelství už skončilo. Modlím se, aby naši lídři našli řešení, díky kterému bychom mohli žít bok po boku v míru," vyznala se Gadotová na twitteru.

Izraelský nálet na Gazu
Velké riziko při náletech. Polovina domů v Izraeli nemá ochranu před raketami

Herečka se již v minulosti pro své názory o mírovém spolužití s arabskou menšinou v Izraeli dostala do sporu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. Svými vyjádření je proto někdy trnem v oku nejen pro příznivce palestinské strany, ale i své krajany.

Gadotová je známá především hlavní rolí superhrdinky ve filmech Wonder Woman. Právě její účast ve snímku způsobila, že Libanon promítání filmového trháku zakázal.

Reagují i další celebrity

Herečka není jedinou hollywoodskou celebritou, která okomentovala současné dění. Na Instagramu se se svým postojem svěřila také jedna z nejžádanějších supermodelek současnosti Bella Hadidová. Její otec Mohamed Hadid, známý developer, je původem Palestinec. „Příští generace se budou nevěřícně dívat zpět a divit se, jak jsme dovolili, aby palestinské utrpení trvalo tak dlouho. Přímo před našimi zraky se odehrává lidská tragédie. Politici koktají neutrální slova ve strachu, že je někdo pokárá. Svět zatím mlčí, aby neurazil nesprávné lidi," napsala Hadidová.

Následky výbuchu rakety vystřelené z Pásma Gazy v izraelském městě Petach Tikva.
Izrael nečelí pouze raketám, ale i etnickému násilí. Hořela auta i synagoga

Ovšem nejen známé osobnosti, které mají kořeny v zasažených oblastech, vyzývají k urychlenému vyřešení konfliktu. „Mé srdce je zlomené, když vidím násilí mezi Izraelem a Palestinou. Nemohu se na to dívat. Nevinné izraelské i palestinské děti se musí skrývat v krytech," napsala například na Instagramu zpěvačka Rihanna.

Jak Gadotová, tak Hadidová a Rihanna mají na sociálních sítích miliony sledujících.