Peter FreestonePeter FreestoneZdroj: se svolením P. FreestonehoPři jaké příležitosti se vám poštěstilo setkání s panovnicí?
Její veličenstvo jsem potkal v roce 1977 během jejího Stříbrného jubilea. Tehdy se v Royal Opera House konalo Royal Gala za účasti 17 členů královské rodiny. Ke konci představení bylo každému, kdo zde pracoval, řečeno, aby byl na konci představení na pódiu. Mysleli jsme, že bychom mohli být součástí zavírání opony, ale opona zůstala zatažená. Náhle se otevřely dveře do hlediště a vstoupila královna.

Co bylo dál?
Bylo nás tam dost a ona se s každým zastavila. Nebyla příliš vysoká a připadalo mi divné dívat se shora na královnu Alžbětu II. Stejně jako několik dalších lidí, které jsem potkal, na její výšce nezáleželo, protože vyzařovala přítomnost, pomáhaly jí oslnivé bílé šaty a mnoho třpytivých šperků. Je to vzpomínka, která ve mně zůstala celý můj život.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou
Karel III. chce monarchii modernizovat. Vystěhuje ji z paláců, říká odbornice

I přes ten krátký okamžik, co se vám nejvíce vybaví?
Vždy si budu pamatovat setkání s královnou jako výsadu. Jsem srdcem royalista a setkání s královnou prostřednictvím mé práce byla událost, o které se mi ani nesnilo. Když se to stalo, vrátil se mi příběh, který můj otec vyprávěl o tom, jak s ní na konci války tančil.

Jak moc vás zasáhla zpráva o její smrti?
Když jsem četl všechny ty  zprávy, cítil jsem se uvnitř prázdný. Její Veličenstvo bylo mým panovníkem po celý můj život a možná jsem cítil, že bude pokračovat navždy. Kromě některých přátel a rodiny pro mě vždy bude Velkou Británií. Připomnělo mi to, že i když jsem nyní hrdým českým občanem, stále mám k Anglii nějaké pocity.

Britská královna Alžběta II. a tehdejší princ Charles, dnes britský král Karel III.
Pohřeb Alžběty II. bude nevídaný. Boj o jméno Karel je zbytečný, říká Forejt

Jaký podle vás bude následník trůnu princ Charles, tedy nový král Karel III.?
Je pro mě velmi těžké si to představit. V mnoha ohledech je velmi odlišný od své matky, ale bude muset dodržovat přísné protokoly královské rodiny. Myslím, že to pro něj bude těžké i kvůli „rozbité rodině“, které se stane hlavou.