Dnešní střelba se odehrála v místním kurdském komunitním centru v ulici d'Enghien a také v nedaleké restauraci a kadeřnictví, řekla novinářům starostka desátého obvodu Alexandra Cordebardová. Centrum Ahmeta Kayi, pojmenované po stejnojmenném zpěvákovi, je sdružení, jehož cílem je „podporovat postupnou integraci“ kurdského obyvatelstva žijícího v centrálním regionu Île-de-France.

Střelec byl zatčen a převezen na urgentní příjem do nemocnice, uvedla starostka. Podezřelý byl podle BFM TV již před rokem zadržen kvůli útoku na uprchlický tábor ve 12. obvodu hlavního města. Motiv dnešní střelby nebyl bezprostředně jasný. Pařížská prokurátorka Laure Beccuauová uvedla, že případ vyšetřuje jako vraždu, a bude zjišťovat, zda za útokem nebyl rasistický motiv. „Jsou tam tři mrtví, jedna osoba je ve stavu ohrožení života, dvě osoby jsou zraněny relativně vážně a obviněný, který by mohl být vyslechnut, je také zraněn, zejména v obličeji,“ dodala.

Zadržený muž je francouzské národnosti, před odchodem do důchodu pracoval na železnici. Je už bezpečnostním silám známý pro dva pokusy o vraždu z roku 2016 a prosince 2021, kdy útočil na migranty, kteří přebývají na okraji Paříže. Policie dnes prohledala jeho bydliště. Podle Darmanina nebyl veden v žádném seznamu lidí podezřelých z radikalizace a jednal sám. Muž byl dříve členem střeleckého klubu a legálně vlastnil několik zbraní, řekl Darmanin. Po svém nedávném propuštění dostal muž zákaz opustit Francii a vlastnit zbraň.

„Francouzské úřady (kurdskou komunitu) opět nedokázaly ochránit. Policie Kurdy kontroluje, místo aby se postarala o jejich bezpečnost,“ uvedl Agit Polat, mluvčí kurdského centra, ve kterém došlo k útoku. „Útok považujeme za teroristický čin. Je to součást napětí, které záměrně udržuje Turecko,“ řekl Polat. Podle informací deníku Le Monde byly všechny tři oběti kurdští aktivisté. Kurdská demokratická rada ve Francii na sobotu svolala demonstraci.

„Hrozný čin, který dnes otřásl Paříží a Francií,“ napsal Scholz. „Nenávist nesmí nikdy zvítězit,“ napsala na twitteru německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. „V tento smutný den míří mé myšlenky ke kurdské komunitě a Francouzům,“ napsal Blinken.

Panika a několik výstřelů

„Na ulici padlo sedm až osm výstřelů, byla to naprostá panika, byli jsme zavření uvnitř,“ řekl agentuře AFP majitel obchodu v nedalekém domě, který si přál zůstat anonymní. Pařížská policie na twitteru uvedla, že provádí operaci, a požádala veřejnost, aby se oblasti vyhnula, později úřady oznámily konec akce. Původní informace médií hovořily nejprve pouze o zraněných, později jen o jedné oběti.

„Viděli jsme starého bělocha, jak přišel a střílel v kurdském kulturním centru, pak šel do vedlejšího kadeřnictví. Se zaměstnanci jsme se uchýlili do restaurace,“ řekl AFP další svědek, který se představil jako Romain, zástupce vedoucího restaurace Pouliche Paris v ulici d'Enghien.

Protiterorističtí prokurátoři jsou v kontaktu s vyšetřovateli, ale v této fázi nenaznačili, že by útok měl teroristický motiv. Francie byla v letech 2015 až 2016 zasažena sérií smrtících útoků islámských extremistů a zůstává v pohotovosti před násilím spojeným s terorismem.