VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Berounsko

dnes 06:00

Rozsáhlé rekonstrukce omezí v létě provoz mateřských škol

Berounsko – Do letních prázdnin už zbývá pár dnů a město Beroun i Králův Dvůr se připravují na rozsáhlejší rekonstrukce některých mateřských škol. Beroun letos investuje výraznější finanční prostředky do opravy Mateřské školy Pod Homolkou a stavebních úprav v Mateřské škole v Tovární ulici. „Stejně jako každým rokem i letos plánujeme na letní prázdniny v několika mateřských školách rekonstrukci a opravy. K těm rozsáhlejším patří zateplení Mateřské školy pod Homolkou. Ta patří k velkým investičním akcím a už začala. V Mateřské škole v Tovární ulici vzniká rekonstrukcí částí budovy nová třída a v Mateřské škole Závodí investujeme do rekonstrukce kuchyně a s ní souvisejících záležitostí,“ vysvětlil starosta Berouna Ivan Kůs.

včera 06:00

V obcích se lidé bankomatů nedočkají, banky chtějí garantovat výběry

Berounsko – Obyvatelé malých vesnic berounského regionu nemají snadný život. V mnoha vesnicích chybí obchod či hospoda a když jim dojde hotovost, musí si půjčit od sousedů, a nebo zajet do Králova Dvora či Berouna a vybrat si peníze z bankomatu. Na malých, ale i větších vesnicích toto zařízení povětšinou chybí. „Nejbližší bankomat máme deset kilometrů daleko. Naše obec už o jeho zřízení kdysi jednala, ale bez úspěchu. Já bych ho přivítala. Letos mi bude sedmdesát, a když chci uložit či vybrat peníze, musím do Berouna,“ postěžovala si Marie Vydrová z Nižboru.

18.6.2018

Dopravní značení musí řidiči vnímat rozumně

Střední Čechy – Zdravý rozum musí za volantem vítězit vždy a za všech okolností – na druhou stranu by značky neměly řidiče navádět nesprávně. Jedno i druhé je obzvlášť aktuální v nynější době plné oprav na silnicích spojených s dopravními omezeními. To často upravují i značky ukazující, jak objíždět výkopy, vyfrézovaná místa a další pracoviště.

18.6.2018

Česká pošta mění způsob poboček i na Berounsku

Beroun - Přechod klasické pobočky České pošty do rukou obce nebo soukromníka. To je směr, kterým se pošta v případě obecních poboček uchyluje. Česká pošta chce do konce roku 2025 uvést v takovéto partnerské pobočky až 2500 pracovišť. Na Berounsku aktuálně existují čtyři takové pošty, které provozuje třetí osoba. Na takzvanou Poštu Partner si už museli zvyknout obyvatelé ze Suchomast, Vysokého Újezdu, Nižbora a Mořiny. A desítky dalších obcí na našem okrese tato změna ještě čeká, I když se názory na tuto změnu můžou různit v zastupitelstvech obcí převládá spíše negativní pohled.

17.6.2018

OBRAZEM: Točník ožil středověkem

Točník - Po celou sobotu proudily rodiny s dětmi na hrad Točník, které hostil nejrůznější kejklíře, šermíře, divadlo, hudebníky nebo stánkaře. Program se konal na třech hradních nádvořích i v okolí hradu.

16.6.2018

Pravoslavný kříž mezi Žebrákem a Točníkem bude opět stát

Berounsko - Osudy křížů mezi Točníkem a Žebrákem jsou už přes dvacet let stejné, vždy je někdo porazí, resp. nenávratně poškodí. Není to tak dlouho, co se na cyklostezce mezi Žebrákem a Točníkem světil nový pravoslavný kříž k uctění památky ruských vojáků, kteří zde byli za Napoleonských válek pochováni.

15.6.2018

Na 2. ZŠ se začne stavět nový pavilon

Beroun - V úterý 12. června byla zahájená významná investiční akce města Beroun. Město se rozhodlo zainvestovat do přístavby nového pavilonu pro 2. ZŠ Beroun v Preislerově ulici.

15.6.2018

Beroun otevřel venkovní galerii

Beroun - V pátek 15. června byla zahájena výstava Galerie pěší zóna v Palackého ulici. Slavnostního zahájení se zúčastnili zastupitelé města i se starostou Ivanem Kůsem.

15.6.2018

Pomohl by řidičák na zkoušku k bezpečnějšímu provozu?

Berounsko - Jen šest bodů a čerstvý řidič přijde o řidičák. Varianta, o které se diskutuje v souvislosti s častými dopravními nehodami, v poslední době poměrně často. A novopečení řidiči by tak podle plánů ministerstva dopravy skutečně mohli dopadnout. Resort opět zvažuje, že k začínajícím řidičům bude přísnější. Takzvaný řidičák na zkoušku by měl totiž platit dva roky.

14.6.2018

Bezpečnost při jízdě na kole není radno podceňovat

Berounsko – Křižovat silnice ve stále houstnoucím provozu na kole není žádný med. Případný střet vozidla s cyklistou navíc připomíná souboj mezi Davidem a Goliášem, avšak ten na rozdíl od biblického příběhu většinou končí hůře pro Davida, respektive téměř ničím nechráněného cyklistu. Není proto divu, že někteří cyklisté už svou jízdu omezili výhradně jen na cyklostezky.

12.6.2018

Co nového nabízejí sportovní haly?

Berounsko - Sportovní haly nabízejí aktivním i občasným sportovcům širokou škálu sportovního využití. Haly často využívají jak školy nebo sportovní týmy, tak i jednotlivci, kteří dychtí po aktivním odpočinku. Na berounském okrese jsou nejvyužívanější haly ve Zdicích, Hořovicích, Králově Dvoře a Berouně. Co všechno nabízejí a co je v budoucnu čeká, pro vás zjišťoval Berounský deník.

12.6.2018

Berouňák finančně na nové byty nedosáhne

Beroun - Před několika měsíci jsme mohli být svědky prudkého nárůstu cen pronajímaných bytů v Praze. Nabízelo se tedy řešení, že se zájemci stáhnou do pronájmů v okolí Prahy, kde jsou nájmy podstatně levnější. To ovšem nemusí být zcela pravda a na zvýšenou poptávku po bytech reagují majitelé nebo realitní kanceláře zvýšením nájemného. Obecně však stále platí, že za pronájem v Berouně zaplatí zájemce zhruba o dva tisíce méně.

11.6.2018

Práce Plzeňské ulici můžou konečně začít naplno

Beroun - Celková rekonstrukce hlavní dopravní tepny v Berouně, Plzeňské ulice, pokročila o kus kupředu. Dosud byl krizovým místem, komplikující dopravu, úsek hlavní silnice kolem nákupní zóny supermarketů.

10.6.2018

Martina Pokorná z Jiné kávy: Lomikámen je už spíš poskytovatel sociálních služeb

Beroun /ROZHOVOR/ - Kavárna a vegetariánská restaurace Jiná káva oslavila 8. června už deset let své existence. Na festivalu pod širým nebem zahrálo například Sto zvířat nebo kapela Oswald Schneider. 

8.6.2018

OBRAZEM: Den bezpečí v Berouně

Beroun - V pátek 8. června se konal v Berouně Den bezpečí. Akce se konala v areálu kempu na Závodí a zaměřovala se na představení složek integrovaného záchranného systému veřejnosti. 

8.6.2018

OBRAZEM: Slovinští básníci besedovali se studenty

Beroun – V rámci literárního festivalu Stranou, který přibližuje českému čtenáři evropskou básnickou tvorbu, se konala v pátečních dopoledních hodinách beseda se studenty SŠ. Festival se tradičně opírá zejména o Polskou, Slovinskou nebo například Rumunskou lieraturu. Během besedy si studenti vyslechli básně dvou slovinských a jednoho česko-rumunského autora. Básně zazněly jak v rodném jazyce, tak i v češtině a angličtině. Studenti se poté ptali autorů na různé otázky, na které velmi ochotně odpovídali.

8.6.2018

Včelí mor není největší hrozbou pro včely

Berounsko - Hrr na mor. Tak se jmenovala kampaň, kterou díky krajské dotaci uskutečnili včelaři i z Berounska. Jejím cílem bylo odhalit možná ohniska nebezpečné nákazy původce Paenibacillus larvae, který způsobuje onemocnění známé jako mor včelího plodu. V rámci akce se ve Středočeském kraji prověřilo celkem 2018 stanovišť.

7.6.2018

Počet porodů v hořovické porodnici rok od roku stoupá

Hořovice /INTERAKTIVNÍ INOGRAFIKA/ – Do porodnice Nemocnice Hořovice, největší porodnice v celém Středočeském kraji, díky její kvalitě jezdí rodit nastávající maminky nejen z celého Berounska, ale i z širokého okolí. Porodnice, která nabízí rodičkám pouze klasické porody, registruje mezi lety 2012 až 2016 nárůst narozených dětí. Například ve zmiňovaném roce 2016 tam na svět přišlo 1701 dětí.

6.6.2018

Sucho omezuje spíše vodohospodáře než zemědělce

Berounsko - Ačkoliv se může zdát, že vlna veder a sucha je na ústupu, není to pravda. Český hydrometeorologický ústav uvádí, že slabá zima v nížinách ve spojení s podprůměrnými srážkami a teplým a suchým dubnem zapříčinily současné projevy sucha. Nedávné bleskové povodně k tomu zapříčinily milnou představu o nasycení půdy. Na povrchu se sice půda do jisté míry nasytila a na některých místech zmátořila žíznící plodiny, ale při opětovném období sucha je pravděpodobné, že se půda opět vydá i z toho minima, které má.

5.6.2018

Víme, za co utrácejí nejvíc lidé na Berounsku

Berounsko - Pro celý náš kraj platí podle posledních průzkumů, že Středočeši utratí nejvíc peněz za dopravu, jídlo a bydlení. Průměrný Středočech utratí ročně zhruba dvacet pět tisíc za jídlo a o čtyři tisíce méně za bydlení. Finančně vysilující pak může být i doprava, ať už od práce či do školy. Celkově však platí, že doprava veřejnými prostředky je nejekonomičtějším způsobem, byť je to mnohdy na úkor vlastního pohodlí a intimní zóny. Platí to ale i na Berounsku a Hořovicku? Kolik utratí za alkohol? A pro co se nebojí naši sousedé sáhnout hluboko do kapsy? Pro čtenáře Berounského deníku jsme vyzpovídali několik lidí z různých polí působnosti, kterým jsme položili několik takových otázek.

4.6.2018

Beroun rozjel další etapu svého boje s graffiti

Beroun - Graffiti. Fenomén, který ničí majetek městům, obcím i soukromníkům. Nesmyslné nápisy a obrazce hyzdí veřejná prostranství a kulturní památky. Nejhorší situace je na městských sídlištích. Město Beroun se rozhodlo s graffiti bojovat. Jeho vedení si uvědomuje, že je to běh na dlouhou trať, ale hodlá graffiti vytlačit z centra města a postupně i z dalších lokalit.

3.6.2018

OBRAZEM: Historický průvod vévody Štěpána směřoval ke Karlštejnu

Karlštejn - Na Tetín dorazil v sobotu 2. června průvod vévody Štěpána, další den pokračoval na Karlštejn v rámci královského průvodu. Součástí byla přehlídka historického šermu a tance, mezi stánky vévodil stánek berounské keramiky.

3.6.2018

OBRAZEM: V Nižboru je k vidění výstava o archeologii za první republiky

Nižbor - V prostorách nižborského zámku je od 1. června ke spatření nová výstava Archeologie první republiky. Výstavu pořádá Ústav archeologické památkové péče středních Čech společně s obcí Nižbor a Středočeským krajem. 

2.6.2018

V regionu přibudou stovky nových parkovacích míst

Berounsko – Města i obce každoročně investují do výstavby nových parkovacích ploch miliony korun a přesto jich je stále nedostatek. Zejména těch, která nejsou placená. Největší problémy s parkováním jsou na městských sídlištích. A důvod? „V rodinách už není jen jedno auto, ale dvě i tři,“ říká starosta Králova Dvora Petr Vychodil. S tím, ale nikdo před desítkami let při budování sídlišť nepočítal.

1.6.2018

Senioři si sportovní hry ve Zdicích užili

Zdice – Klienti domovů důchodců a pečovatelských domů z berounského regionu a jeho okolí se sjeli do zdického domova důchodců, kde se konal už 18. ročník sportovních her.

1.6.2018

Nemocnice otevřela nový pavilon pro nemocné děti

Hořovice – Nemocnice Hořovice včera otevřela nový pavilon Oddělení následné intenzivní péče pro děti (NIP). Do jeho výstavby majitel nemocnice investoval přes 76 milionů korun.

31.5.2018

Městská doprava zdarma, počet cestujících stoupl o deset procent

Beroun – Městskou hromadnou dopravou v Berouně a Králově Dvoře jezdí cestující už celý měsíc zadarmo. Obě města k dopravě zdarma přikročila kvůli rozsáhlé rekonstrukci Plzeňské ulice. Stavební práce na její opravě výrazně zasáhly do silničního provozu a opatření v městské hromadné dopravě mělo pomoci snížit počet osobních vozidel, která by po komunikaci denně projížděla. „Dopravu zdarma jsem přivítala. Dojíždím do centra Berouna do práce a obě děti do školy. Z Velkého sídliště to sice není daleko, ale syn chodí do první třídy a s ním by cestě pěšky trvala hrozně dlouho. Podle mého názoru by mohla být zdarma už napořád. Je to super,“ zhodnotila současnou situaci v dopravě Iveta Potůčková z Berouna.

30.5.2018

Město Zdice pokračuje v rekonstrukci sportovní haly, modernizuje ubytovnu

Zdice – K prioritám zastupitelů Zdic patří podpora školství a sportu. Z tohoto důvodu už několik let vedení města investuje miliony korun do rekonstrukce místní sportovní haly a jejího zázemí. Tato nákladná investiční akce byla rozdělena kvůli své finanční náročnosti do několika etap. I. etapa rekonstrukce sportovní haly stála město částku 11,6 milionu korun. Druhá etapa, která zahrnovala zateplení a obnovu sportovního zázemí i posilovny a zřízení recepce si vyžádala necelých pět milionů korun. Nyní město realizuje třetí etapu, na kterou požádalo o dotaci, ale nedostalo ji. Tak ji realizuje z vlastních zdrojů. Celkové náklady budou do pěti milionů korun.

29.5.2018

Změkčení protikuřáckého zákona by přivítali kuřáci i majitelé hospod

Berounsko - O protikuřáckém zákonu se od jeho zavedení neustále vášnivě diskutuje. Jedné straně se nelíbí, druhá strana, což jsou vesměs nekuřáci, je velmi spokojená. Majitelé restaurací a hospod ale usilují o jeho změkčení. V zimě jim ubyli hosté a mnoho vesnických hospod stěží přežívalo. Pro změkčení zákona jsou i někteří poslanci z ODS, TOP 09 i z KSČM. Ministerstvo zdravotnictví je ale proti jeho zmírnění. Úplný zákaz kouření v restauracích a pohostinských zařízeních přinesla novela protikuřáckého zákona od konce loňského května.

28.5.2018

Hořovická nemocnice otevírá nový pavilon pro těžce nemocné děti

Hořovice - Hořovická nemocnice rozšířila unikátní oddělení pro děti vyžadující chronickou resuscitační a intenzivní péči (OCHRIP). Jde o oddělení, které zajišťuje služby pro dětské pacienty z celé České republiky. Nemocnice toto oddělení rozšířila z šesti na třináct lůžek. Nový pavilon OCHRIPU otevře 31. května.

27.5.2018

OBRAZEM: V areálu zámku v Nižboru se sešli šermíři

Nižbor - V areálu zámku v Nižboru se uskutečnil již III. ročník šermířského setkání. Na nádvoří zámku se ve spolupráci s obcí Nižbor a zámkem Nižbor uskutečnilo odpoledne plné zábavy.

27.5.2018

OBRAZEM: Hasiči slavili výročí, dostali darem auto

Králův Dvůr - Členové Sboru dobrovolných hasičů v Králově Dvoře v sobotu slavili 120. výročí založení sboru. Bohatý program provázela hudba a výstava požární techniky.

25.5.2018

V Zaječově probíhají opravy po přívalových deštích

Zaječov - Noční přívalové deště způsobily prudký nárůst hladiny Jalového potoka v obci Zaječov, což si vyžádalo vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity, s čímž souvisí povinnost vyhlásit evakuaci obyvatel. Ovšem tu všichni obyvatelé ohrožených domů odmítli a hladina rozbouřeného potoka začala kolem jedenácté hodiny pomalu klesat.

25.5.2018

Politické strany v Berouně sestavují kandidátky do komunálních voleb

Beroun – Drtivá většina stran a hnutí v Berouně v těchto dnech finišuje s přípravami na komunální volby. Koho pošlou do souboje o zastupitelská křesla na berounské radnici už většina z nich ví, stejně tak jména svých leadrů. Vybraná jména musí ale ještě posvětit členské schůze a sněmy.

24.5.2018

V Brdech hrozí povodně, v Zaječově lidé náhradní ubytování odmítli

Příbramsko, Berounsko – Vydatné přívalové deště způsobují vzestup hladiny řek, ale také menších toků. V Brdech dokonce hrozí povodně. V Zaječově na Berounsku byl  večer vyhlášen třetí povodňový stupeň.

24.5.2018

Happening uměleckých škol v Berouně pokazil déšť

Beroun - Ve čtvrtek se ve 330 městech a obcích po celé republice uskutečnil II. ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open.

24.5.2018

Města rozjela rozsáhlou obnovu městské zeleně

Berounsko /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Za údržbu zeleně a její nové výsadby města berounského regionu každoročně utrácí miliony korun. Na rozsáhlejší projekty se povětšinou snaží zajistit dotace. V letošním roce se výrazného oživení už dočkala městská zeleň v Králově Dvoře i ve Zdicích. Rozsáhlou výsadbu připravuje i město Beroun.

22.5.2018

Úterní ráno bylo plné motorkářské smůly

Střední Čechy – Smolné ráno zažívalo v úterý hned několik motocyklistů. V různých koutech středních Čech se stali účastníky dopravních nehod.

21.5.2018

V Rožmitále se opět sešly dechovky

Rožmitál pod Třemšínem – Už po třicáté si daly ve městě dostaveníčky dechové orchestry a skupiny mažoretek na Festivalu dechových hudeb a mažoretek. Doplnil tak nedělní program víkendové Svatojánské pouti.

21.5.2018

Zimní stadion v Berouně čekají opravy za tři čtvrtě milionu

Beroun – Zimní stadion v Berouně je oblíbeným místem jak pro amatérské bruslaře, tak i pro mladé hokejové talenty. Tradičně se v něm konají kulturní akce, hokejové kempy a na své si zde přijdou i in-line hokejisté. Jeho letošní sezóna je za námi a stadion čeká v nejbližší době několik postupných oprav a vylepšení za bezmála 740 tisíc korun.

21.5.2018

Problémy s kapacitou mateřské školy může vyřešit nultý ročník

Beroun – Zápisy do mateřských škol v Králově Dvoře v posledních letech provází velký nešvar a tím je takzvaná školská turistika.

20.5.2018

Muž zůstal uvězněný na skále

Svatý Jan pod Skalou – K záchraně muže vyjížděli hasiči a záchranáři v podvečer ke skalní vyhlídce. Muž z ní sjel po kamenech, a protože u sebe neměl žádné horolezecké vybavení, nemohl ani nahoru, ani dolů. Na místě zasahovali i letečtí záchranáři a policejní vrtulník.

20.5.2018

OBRAZEM: Milovníci zlatavého moku se sešli pod zámkem

Nižbor - Panská louka pod zámkem patřila v sobotu 19. května pivu. Konaly se tam totiž už třetí Slavnosti piva a tradiční jarmark. Akce se pořádala u příležitosti 753 let od první písemné zmínky o obci.

19.5.2018

Králův Dvůr i Hořovice plánují výstavbu sběrného dvora z dotací

Berounsko – Města berounského regionu usilují o vlastní sběrné dvory. Králův Dvůr o dotaci na jeho vybudování žádá už několik let, ale zatím bezúspěšně. Sběrný dvůr má v plánu vybudovat začátkem roku 2019.

18.5.2018

OBRAZEM: V Kozolupech zahájili zahrádkáři Květinový festival

Kozolupy – Specializovaná zahradnická organizace Pelargonie pořádá třetí ročník Květinového festivalu v Okrasné a ovocné školce Bielmacz v Kozolupech, které katastrálně spadají pod Vysoký Újezd.

18.5.2018

OBRAZEM: Cvičení protipovodňové ochrany v Berouně

Beroun – V Berouně se uskutečnilo další cvičení protipovodňové ochrany. Tentokrát zaměřené na stavbu ochrany na levém břehu Berounky v ulici Na Hrázi. Kromě toho se zkušebně také zvedala lávka přes Vrážský potok a provedla se její údržba.

18.5.2018

Školy i města stojí GDPR spoustu peněz

Beroun – GDPR, nové evropské nařízení o ochraně osobních údajů, nijak zásadněji nezmění způsob ochrany osobních údajů na základních školách. Protože na ně dbaly i dříve.

17.5.2018

Město věnovalo tvůrci povodňových plánů pamětní desku

Beroun /FOTOGALERIE/ - Představitelé Berouna uctili památku Jana Papeže, který vypracoval Povodňové plány pro Beroun i celou jeho spádovou oblast. Město jeho památce věnovalo pamětní desku, kterou umístilo k berounské lávce.

17.5.2018

Klubům chybí peníze, s dotacemi mají problémy

Berounsko /INFOGRAFIKA/ - Stát už několik let bojuje různými nařízeními proti obéznosti dětí a mládeže. Co ale dělá proto, aby je přiměl ke sportu? Jak podporuje tělovýchovné jednoty a sportovní kluby? Podle vedení některých sportovních klubů a hlavně rodičů dětí téměř nijak. V průzkumu České unie sportu přes sedmdesát procent tělovýchovných jednot a sportovních klubů uvedlo, že jim schází prostředky na nábor dětí.

16.5.2018

Myslivci z okresu vystavují trofeje v Praskolesích

Praskolesy – V praskoleském kulturním domě Jitřenka vystavují od středy 16. května myslivci své úlovky. Chovatelskou přehlídku zorganizoval Okresní myslivecký spolek Beroun ve spolupráci s myslivci z celého okresu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT