Návštěva zubního lékaře se může od začátku příštího roku prodražit. Návrh zákona o zdravotním pojištění totiž hovoří o tom, že pacienti budou od ledna platit všechny zubní plomby. I běžné amalgámové, které byly dosud zdarma.
Někteří lidé přijímají další platby ve zdravotnictví s rozpaky. „Celý život jsem si hradila zdravotní pojištění a nikdy jsem nemarodila. Počítala jsem s tím, že v důchodovém věku se mi vše vrátí. Teď je vše jinak,“ uvedla zklamaná důchodkyně Miluše Bendová z Berouna.

Pacienti očekávají snížení sazby zdravotního pojištění. „Úpravu naprosto chápu. Ať si každý za zdraví svých zubů zodpovídá sám. Nejsem vůbec proti tomu, aby si lidé hradili všechny plomby. Určitě to některé přiměje, aby se o chrup lépe starali. Předpokládám však s tím, že bude upraveno zdravotní pojištění,“ uvedl muž z Litně.

Podle lékařů na tom budou lépe pacienti, kteří se o zuby pravidelně pečují. „Myslím, že platby přístup lidí k ochraně zubů příliš neovlivní. Vidím to ve své ordinaci. I v současné době se často stává, že lidé buď nemají na léčbu čas, nebo chuť a nechají si zub raději vytrhnout. A to i v případě, kdy mají možnost bezplatné plomby. Dnes dávají lidé spoustu peněz za různé vitamíny. Pro ty, kteří o své zuby dobře pečují, nebude jedna plomba vysokým nákladem,“ uvedla zubní lékařka Monika Růžičková ze zdické ordinace.

Novelu zákona o zdravotním pojištění se bude vláda projednávat již tento měsíc. Pokud bude schválena, do vlastní kapsy pacienti sáhnou při ošetření zubu plombou již na začátku příštího roku. Budou lidé péči o chrup zanedbávat? „Návštěvy u lékaře budou pacienti oddalovat pravděpodobně ze začátku. Věřím, že se bude jednat o krátkodobou záležitost. Nakonec jim totiž nezbude nic jiného, než za plombu zaplatit. Přece si nenechají všechny zkažené zuby raději vytrhat,“ uvažuje stomatoložka z berounské ordinace.

Běžné amalgámové plomby jsou dosud zdarma. „Míchají se ze rtuti a prášku. Další plomby z amalgámu jsou přesně dávkované a jsou kvalitnější. Ty však zdravotní pojišťovny, stejně jako bílé, nehradí. Cena plomby se odvíjí podle její velikosti i kalkulaci každého lékaře,“ uvedla zubní lékařka z Berouna. „Placené plomby upřednostňují spíše mladí lidé, starší pacienti si nechávají zuby ošetřit těmi bezplatnými,“ vysvětlila lékařka.
„Na druhou stranu by tato změna ve zdravotním pojištění byla velice motivující. Předpokládáme, že lidé budou přistupovat k hygieně a péči o chrup s větší zodpovědností,“ dodává zubní specialistka.