Trendem posledních let je dosažení co nejvyššího možného vzdělání. Drtivá většina žáků základních škol by tak ráda pokračovala ve studiu maturitních oborů. Zájemci o studium mají z čeho vybírat i proto, že je jich na základních školách málo. „V posledních letech na těchto prezentací přibývají dost školy i z jiných regionů. Rozšiřují svůj rádius působnosti. Je to dáno nejspíše tím, že počet dětí klesá, a tak musejí školy hledat studenty i jinde,“ popisuje ředitel hořovického gymnázia Jiří Vlček.

Stejně jako berounské gymnázium i hořovické se na akci prezentovalo skromně. Oproti středním odborným školám informovali zájemce o dnu otevřených dveří, kde se jim teprve škola blíže představí. Ostatní obory ale musejí o uchazeče bojovat, a tak nabízejí různá lákadla pro studenty.

„Hlavními kritérii výběru škol je dostupnost a platové ohodnocení absolventů. Rodiče a studenty upozorňujeme na fakt, že řemesla jsou v našem regionu mnohdy lépe placená než služby,“ doplňuje Zdeňka Hrubá z Úřadu práce Beroun, který celou prezentaci škol organizuje, a dodává, že v letošním roce se přišlo podívat více rodičů s dětmi a ne pouze třídy základních škol.

Lákadlem pro studium je na některých ústavech i možnost finančních pobídek studentům. Různá stipendia dnes nabízí spousta středních odborných škol a učilišť jako SOŠ v Hořovicích nebo v Berouně v Hlinkách. Novinkou je i stipendium berounské Střední zdravotnické školy.

Mladí zájemci o studium mají však sami jiná kritéria, ke kterým patří doprovodné školní akce. Chlapce zase zaujmou především atraktivní technické obory. „Mně se líbí pozemní stavitelství, ve kterém pracuje i táta, a tak bych chtěl studovat právě tento obor, ale bez přijímaček berou pouze s dobrým průměrem,“ vybírá si Jirka Hrabák z 1. Základní školy v Hořovicích.

Obor otvírá Střední průmyslová škola Příbram a na nedostatek zájemců si stěžovat nemůže. Je to jedna z mála škol, která tak pořádá pro uchazeče s horším průměrem i přijímací zkoušky. Poslední dobou je totiž situace spíše taková, že si děti vybírají školy, které musejí o své studenty tvrdě bojovat.