Každý rodič si s příchodem sychravého počasí začíná dělat starosti o zdraví svých ratolestí. S podzimem a s nízkými teplotami se nejen do škol a školek, ale i do ostatních prostor, kde se setkává velké množství lidí, vkrádají různé viry a bakterie. Ty pak všem komplikují život.

V posledních dnech se i na Berounsku, tak jako je to podle odborníků v této době běžné, vyskytly virózy a respirační onemocnění. „Zatím se jednalo o nespecifické virózy, angíny a záněty dýchacích cest. Chřipku jsme u nás zatím ve velkém nezaznamenali,“ potvrzuje dětská lékařka Marie Kačírková.

V mateřských školkách se děti v současné době spíše vracejí do tříd po prodělaných angínách. „Absence ve školce máme, ale nijak se počet nemocných dětí nevymyká obvyklému průměru. Celé září bylo teplo a do dneška jsme žádné výkyvy v počtu dětí až na pár angín ve třídách nezaznamenali, ale kašle a rýmy už mezi dětmi začínají,“ upozorňuje ředitelka hořovické mateřské školy Marcela Mračková a dodává, že absence se množí až s příchodem ranních mlh, které se už začaly objevovat.

Epidemiology nechává aktuální počasí a počet nemocných v klidu. „Současný stav odpovídá sezóně. Prognózy ohledně chřipkových onemocnění dělat nejdou,“ popisuje situaci vedoucí oddělení epidemiologie z berounské hygienické stanice Alena Tatarová. O tom, že by na vývoj a šíření viróz mělo vliv počasí, pochybuje. „Nikdy jsem žádnou studii na vazbu viróz a počasí neviděla,“ doplňuje Tatarová.

Faktem zůstává, že se s chřipkovými onemocněními setkáváme spíše v zimě. „Doporučujeme všem rodičům nechat děti očkovat proti chřipce, dokud je ještě klidná sezóna, s předstihem,“ dodává Marie Kačírková s tím, že v zimě je vakcinace méně účinná. „Děti jsou podle našich zkušeností i více odolné proti ostatním virózám,“ uzavírá dětská lékařka.