Manažerskou akademii v Berouně navštívil v pondělí hygienik. Důvodem je zjištění nákazy žloutenkou u jedné ze studentek prvního ročníku. „Museli jsme přistoupit na preventivní opatření. Vyčlenili jsme jedno patro pouze pro studenty, kteří přišli s nemocnou dívkou do kontaktu,“ popisuje situaci ve škole zástupce ředitelky Petr Tichý.


Škola se podle jeho slov řídí pokyny krajské hygienické zprávy. Ta informovala o způsobu prevence a obrany před zákeřným virem všechny školy v regionu již na začátku školního roku. „V září jsme rozesílali na všechny školy dopisy a letáky, které popisovaly, jak předcházet hepatitidě typu A,“ připomíná za berounskou hygienickou stanici Alena Bulvasová.


Hlavní epidemiolog v Berouně Alena Tatarová se k případu odmítla vyjádřit s tím, že o žloutence smí informovat pouze ministerstvo zdravotnictví. Podle internetových stránek ministerstva se v Berouně jedná již o pátý případ žloutenky v tomto roce.


Tentokrát se infekce objevila ve škole. „Studentka se ale nakazila doma od sestry,“ brání se Petr Tichý. Manažerská akademie, ani hygienik nemá povinnost případ oznamovat ostatním školám. „Oficiálně jsem o ničem informován nebyl, na naší škole se ale již od září dodržují preventivní hygienická opatření. Používáme například vyšší koncentrace čisticích prostředků,“ dodává ředitel Obchodní akademie Ivan Šlemín.

„Na chodbách a na záchodech je opravdu cítit savo,“ potvrzuje studentka této školy Jana Skořepová. Její spolužačka ale dodává, že děti si stále stěžují na nedostatek mýdel a ručníků na toaletách. „Dodržujeme veškerá pravidla hygieny. S tím, že si studenti neváží majetku školy a neustále mýdla na toaletách ničí, nemůžeme nic dělat,“ uzavírá ředitel obchodní akademie.