To že se bude měnit letní čas na zimní neznamená, že by se čas na hodinu zastavil. Lidé si tak budou muset opět zvykat na jiný rytmus dne. Někdo si toho ani nevšimne, ale někteří lidé mají s přechodem na jiný čas problém. „Změna na lidi vliv podle mě má. Tedy zejména přechod do nepřirozeného letního času,“ upozorňuje psycholog Jiří Vlček.


Podle jeho zkušeností reaguje každý na změnu v létě i v zimě jinak. „Všichni máme vlastní biorytmus a někomu trvá adaptace týden, někomu déle a někdo se s letním časem nedokáže sžít vůbec,“ dodává Vlček.


Mladí lidé si však změny podle vlastních slov ani moc nevšimnou. „Já to jenom vítám, alespoň v zimě nevstávám do tmy a v létě je vidět delší dobu,“ popisuje Jan Dvořák z berounského gymnázia.


Někteří jeho spolužáci o změně ani nevědí. „Je mi to vcelku jedno. Protože mě to neovlivní, tak se posunem času ani nezabývám,“ dodává Tomáš Bauer.


Učitelé situaci vidí trochu jinak. „Změna času se u dětí projevuje negativně, protože to pro ně bývá dobrá výmluva pro pozdní ranní příchod do školy,“ usmívá se Lada Vrbová z berounského učiliště v Hlinkách.


Hůře jsou na tom starší lidé, kteří se změnám v denním rytmu přizpůsobují jen těžko. „Je to pro mě komplikace, protože stejně budu dál vstávat stejně, ale pak se mi vše kolem změní. Jinak budou podle mého rytmu jezdit vlaky a autobusy a jinak bude vysílat televize,“ uzavírá berounská důchodkyně.