Od letních měsíců, kdy se v Praze a následně ve středních Čechách začala šířit žloutenka, je v našem regionu nedostatek vakcín na její očkování. Současný stav trápí především rodiče malých dětí, pro které se snaží sérum proti nemoci špinavých rukou sehnat. „Mám doma dvě děti, které jsem chtěla nechat očkovat, ale nemohu nikde dostat vakcínu. Naposledy jsem se na ni ptala před třemi týdny a od té doby čekám, až bude k dostání,“ upozorňuje Petra Čepeláková z Hořovic.

Není jediná, kdo nyní čeká, až se jí lékárník ozve s dobrou zprávou. „Vakcíny na hepatitidu jsou nedostatkové zboží. Nemáme v podstatě žádný typ. Když jsme nárokovali dvacet balení, dostali jsme jich pět a ty se hned rozebraly. Lidé si vakcíny dopředu rezervují, nebo objíždějí lékárny a doufají, že nějaké balení injekcí seženou,“ popisuje lékárnice Anna Slabochová.

U praktických lékařů očkovací sérum také nenajdete. „Mám vakcíny slíbené od začátku října a ještě nejsou a netuším, kdy je dostanu. Měly by podle posledních informací být k dostání od poloviny listopadu, ale uvidíme,“ předpokládá lékařka Drahomíra Lhotáková. Za nedostatkem vakcín stojí především vysoká poptávka, která v posledních měsících ještě vzrostla.

„Sháňka po očkování proti žloutence je veliká. Někteří dětští lékaři se dohodli i se školami a dávají k nám hromadné objednávky, které ale z větší části pokryjeme,“ přibližuje berounský lékárník Ladislav Krňávek s tím, že jejich pokrytí poptávek po vakcínách je na Berounsku ojedinělé.

„Proti hepatitidě typu A pro dospělé séra máme, ale pro děti už ne. Kombinované vakcíny pro typ A a B zatím u nás jsou. Kontinuálně dostaneme týdně pár desítek balení. Od léta jsme už vydali několik set vakcín a za posledních 14 dní asi padesát pro nejmenší děti,“ vypočítává Krňávek. Nyní všichni na Berounsku i v celém Středočeském kraji čekají na doplnění zásob v lékárnách a v ordinacích praktických lékařů.


Nedostatek vakcín proti hepatitidě může způsobit i další těžkosti. „Protože vakcíny dostáváme postupně a očkování proti žloutence oddalujeme, musíme oddalovat i očkování proti chřipce,“ upozorňuje dětská lékařka Marie Kačírková. Vakcíny by se totiž neměly kombinovat a mezi očkováním na různé nemoci by měl být podle lékařů minimálně čtrnáctidenní odstup. „To záleží na přístupu jednotlivých lékařů. Dříve se učilo, že pauza mezi vakcinacemi má být co nejdelší, dnešní mladí lékaři klidně dají do každého ramene jednu injekci,“ popisuje postup při očkování Drahomíra Lhotáková.

Většina lékařů však přesto upřednostňuje časový odstup mezi různými injekcemi. „Určitě je to pro dětský organismus menší nápor,“ dodává Lhotáková. Takže děti, které čekají na očkování proti žloutence, nemohou být současně vakcinovány proti chřipce.


Každého rodiče tato situace ale netrápí. „Já bych svoje děti nikdy takto očkovat nenechala. Vždyť je tím doktoři vlastně úmyslně nakazí. Nechápu, jak si může někdo nechat do těla dát dobrovolně nějaké škodliviny,“ diví se jedna berounská maminka.