V sobotu a v neděli se jako každý rok většina lidí vypraví navštívit hroby svých blízkých. Obvykle si pozůstalí připraví i výzdobu, která může přilákat i nezvané návštěvníky. „Je to každý rok stejné. Lidé nosí na hroby věnce, květiny a svícny. Vždy se ale stane, že někdo jiný si je zase odnese,“ popisuje vedoucí správy berounského hřbitova Drahuše Prošková.

Zároveň ale upozorňuje, že krádeže jsou na hřbitovech častější spíše v létě. „Nejvíce se ztrácejí čerstvé květiny. Letos v létě si někdo z jednoho hrobu odnesl pugét třiceti růží. Je to neuvěřitelné, co si lidi dovolí,“ podivuje se Drahuše Prošková s tím, že tradiční akce nenechavců hřbitovy čekají až v příštím týdnu, kdy lidé přestanou ve velkém k hrobům chodit a ty tak nebudou tolik hlídány.

„Nejhorší je, že s takovými lidmi stejně nic neuděláme, nemůžeme je tu ani zadržet. To v podstatě ani policie, protože neudělají velkou škodu,“ lituje správkyně hřbitova. V Mrtníce u Komárova zase někdo vyčistil na hrobě celý záhon květin. „Zasadila jsem tam několik řad macešek. Druhý den byl záhon na hrobě úplně prázdný,“ popisuje Božena Voříšková.

Ne každý si na velkolepou výzdobu potrpí. „Upravujeme hrob s manželem radši skromně. Vypadá to lépe, než když je dekorace přehnaná, kdyby každý návštěvník něco donesl, vypadal by hrob jak na pouti“ vysvětluje Jindřiška Netáhlová. I jí se stalo, že z hrobu výzdoba zmizela. „To se asi stane každému. Ale na starších lidech, kteří si potrpí na vzpomínání na blízké, nakonec nejvíc vydělávají ti, kdo věnce a ozdoby na hroby prodávají. Pět set korun za věnec, to je zlodějina,“ zlobí se návštěvnice berounského hřbitova.


Věnce a ozdobné koše na hroby se u stánkových prodejců v centru Berouna pohybují od 65 korun do 500 korun. „Nelze říci, že lidé mají zájem o lacinější zboží, spíš je to naopak. Lidé, kteří mají velké hroby, si prostě berou dražší věci,“ uvedl jeden z prodejců dušičkového zboží.


Jeden z nejdražších věnců si včera kupovala i paní Růžena z Berouna. „Na peníze v tomto případě o Dušičkách a o Vánocích nekoukám. Je to vzpomínka na mé blízké, a to mi v tu chvíli není líto peněz. Spíš mám obavy, aby mi věnce a květiny z hrobu někdo nevzal,“ strachuje se důchodkyně.