Hořovice/ Cyklisté se v okolí Hořovic mohou těšit na novou trať. Mezi obcemi Komárov a Kotopeky by se totiž v příštím roce mohla začít budovat cyklostezka. „Nápad je to určitě dobrý. V současnosti se sice dá běhat a relativně bezpečně jezdit na kole po silnici do Praskoles, ale pokud město vybuduje nějakou trať v přírodě, bylo by to ideální,“ těší se Martin Jedlička z Hořovic.


Plán výstavby cyklostezky je zatím ve fázi zpracování studie a projektové dokumentace.
Na samotnou studii už město dostalo dotace z grantu Krajského úřadu Středočeského kraje přes 320 tisíc korun. Celkové náklady na samotný projekt přesahují půl milionu korun.


„V Hořovicích se uskutečnilo velké jednání zástupců jednotlivých měst a obcí, kterými plánovaná cyklostezka povede. Všichni dostali prostor se k projektu vyjádřit,“ popisuje starosta Hořovic Luboš Čížek s tím, že celkové náklady nemůže v současné době ani odhadovat.


V Hořovicích by měla stezka vést podél Červeného potoka. Jak přesně bude cesta pro cyklisty vypadat a kudy povede, ještě není jasné. „To ukáže až studie. Určitě v něm zohledníme i prostor pro chodce a pro kočárky,“ dodává Luboš Čížek.

Plánovaná cyklostezka je součástí Panevropské trasy pro cyklisty, která dnes vede z Paříže až do Prahy. „Podle Evropské unie je úsek mezi Osekem a Hořovicemi nejrizikovější část celé cyklotrasy. Proto je potřeba stezku přes Hořovice vybudovat,“ upozorňuje Miloš Urban, který má na radnici projekt na starosti.
Po trase totiž již dnes jezdí turisté na kolech a musejí projíždět průmyslovou zónou v Hořovicích.
Podle předpokladů by chystaná stezka měla cestu pro cyklisty odklonit na pravý břeh Červeného potoka. Z Hořovic pak povede trasa na Tihavu, ale také směrem na Tlustici. Současná cyklotrasa pokračuje přes Lochovice. V Berouně se ale připravují na jinou variantu, podle které by měla vézt podél Berounky. V tom případě by se nejspíše jezdilo po mezinárodní trase z Hořovic přes Tlustici.

Pro ostatní obce znamená projekt Hořovic určité administrativní komplikace. „Budeme muset projednat odložení změny územního plánu na dobu, kdy bude projekt hotový,“ upozorňuje starosta Komárova Antonín Merhaut. Projekt by měl být vypracovaný do konce června příštího roku.


Každý se z nového plánu v Hořovicích neraduje. „Zase město vymyslelo další projekt. Připadá mi, že se u nás žije pouze těmi plány. Nemám nic proti cyklostezce, i když sám jezdím raději přírodou, ale už se těším, až nějaký ten projekt bude uskutečněn. Zatím se neustále jen něco plánuje,“ upozorňuje jeden z hořovických občanů.