Ve středních Čechách jsou nominovány odlochovická lipová alej na Benešovsku, alej Průhon v Loučeni, alej 17. listopadu v Dolních Břežanech na Praze-západ, březová alej u Potěh na Kutnohorsku a Dvořákova stezka na Mělnicku a alej u jeskyňářské základny, vedoucí podél polní cesty od Bubovic ke Svatému Janu pod Skalou na Berounsku.

Alej zatím tvoří asi pětadvacet stromů, jabloně, broskvoně, blumy, švestky, ořešáky, moruše, kdouloně, mišpule a také košíkářské vrby.

Ilustrační foto.
Středočeši vlastní téměř 160 tisíc zbraní. Vedou samonabíjecí pistole

„Z mého dětství na ní pamatuji ještě staré ovocné stromy vysázené v pruhu mezi polem a cestou. Jenže jak čas šel, stromy dožívaly a místo nich vyrůstalo křoví a další nálety. V roce 2015 uzrál nápad, pomalu jsem začal okraj cesty čistit od náletu a starých stromů. Byly koupeny první ovocné stromky,“ napsal v nominaci do ankety Martin Zapletal, podle kterého práce na aleji i po osmi letech stále pokračují.

Hlasování prostřednictvím on-line formuláře ankety na webu alejroku.cz, zahájené na začátku loňského listopadu, končí o půlnoci 25. ledna 2024. Každý přitom může hlasovat pouze jednou.

Nehoda, která se stala loni den před Štědrým dnem za Malým Chlumcem ve směru na Dobříš. Řidiči se naštěstí nic nestalo.
Na Berounsku ujelo v loňském roce od dopravních nehod skoro dvě stě viníků

Anketa pořádaná Arnikou má tři kategorie: alej roku, tedy stromořadí s největším počtem hlasů, čtrnáct krajských vítězů a tři nejlepší fotografie, které vyberou patroni ankety. Mezi cenami je například i let balonem nebo chytrý foťák.

Jedna z alejí získá ošetření v hodnotě do 30 tisíc korun. Alej vhodnou k ošetření vybírá pořadatel, v pravidlech ankety přitom stojí, že se vybírá přednostně z alejí vítězných v krajských kolech.