Čekárny alergologů se nyní začínají plnit, nastává pylová sezóna. Ale ani v zimních měsících si odborníci neoddechnou. Stále víc se totiž množí alergie na potraviny, roztoče, prach a zvířata. Často už i malé děti se musí potýkat s atopickým exémem.


Z červených flíčků se vyklubal exém
„U svého syna jsem objevila nejprve malé červené flíčky, které se mu udělaly na zadečku. Ty se zapálily a kožní lékařka nám sdělila, že se jedná o atopický exém,“ vypráví zkušenost s exémem Diana Pernicová, maminka malého Honzíka. Právě on musí s alergií bojovat. „Lékařka nám zakázala konzumaci jižního ovoce, především citrusové plody jsou pro syna tabu. Dále nesmí jíst rajčata, jahody, museli jsme omezit mléko, vyhýbat se musíme i čokoládě,“ vyjmenovává Honzíkova maminka. Kromě hlídání potravin si rodina s atopickým dítětem musí sáhnout hlouběji do kapsy. Speciální krémy a koupele, které dítě potřebuje, vyjdou měsíčně i na několik stovek.


I kojenec může dostat astma
Nárůst počtu alergiků pozoruje i alergoložka Marie Kačírková. S některou z druhů alergií se potýká více než polovina populace. „S alergiemi má potíže stále mladší věková kategorie, dokonce i kojenec může mít astma,“ zdůraznila Kačírková. U dětí se stále častěji setkává i s atopickým exémem nebo potravinovou alergií. Podle slov odborníků by rodiče neměli zapomínat na hygienickou hypotézu, tedy že všeho moc škodí. Zdraví dítěte negativně ovlivní zanedbané prostředí, ve kterém žije, ale stejně tak i extrémní čistota.


Prevencí je pohyb a pestrá strava
„Vyrostla nám choulostivá generace,“ hodnotí lékařka. „Děti jsou málo otužilé, mají méně pohybu,“ upozorňuje. A dá se alergiím předcházet? „V domácnostech by se neměly objevovat kožešiny, vysoké koberce. Rodiče by měli své děti více vést k pobytu venku a pohybovým aktivitám. Velký důraz musí lidé klást na pestrou stravu,“ říká Marie Kačírková. Rodiče by se podle jejích slov měli vyvarovat i nakupování obarvených pitíček nebo bonbónů.
Alergie se může u člověka projevit i v pokročilém věku a není výjimkou, kdy alergik sám ani netuší, co je spouštěčem jeho potíží. V současné době alergiky trápí především břízovité pyly, nastoupí seno.