Konec školního roku znamenal pro řadu nezletilých dětí příležitost k oslavě, která se neobešla bez alkoholu. Ten školáci konzumují stále ve větším množství, což má samozřejmě neblahý vliv na jejich zdraví a další vývoj.

Dnes pijí i děti, kterým je deset

Na vzrůstající trend v konzumaci alkoholu nezletilými poukazuje psycholožka Zuzana Černá. „Zodpovědní jsou v řadě případů ti, co dětem alkohol prodají nebo ti, co jim ho koupí. Setkala jsem se ale i s dětmi, které alkohol kradly. Velkou chybu dělají v takových případech především rodiče, kteří situaci nezvládnou vyřešit rozumově a dítěti zakážou řadu věcí,“ sdělila psycholožka Zuzana Černá. Podle ní je konzumace alkoholu nezletilými v dnešní době bohužel normou. „Ve své praxi jsem se setkala i s desetiletým dítětem, které kombinovalo alkohol s drogami. Naposledy jsem řešila případ třináctiletého žáka, který se pod vliv alkoholu dostal dvakrát a rodiče ze strachu nasadili tvrdé sankce. Zakázali mu počítač, procházky, ale během prázdnin to lze jen těžko uhlídat. Navíc platí, že čím více zákazů rodiče zvolí, tím spíše se jim dítě odcizí. Hledá pak porozumění v partě, kde se cítí volně a pochopeno,“ uvedla Zuzana Černá, která rodičům radí, aby nepropadali zbytečnému strachu. „Měli by si se svým dítětem promluvit, až vystřízliví a zlidštit svůj přístup. Každý někdy uklouzne, a to i třeba oni sami, když byli mladí. Radím tedy nedělat z komára velblouda. Na druhou stranu je špatným řešením i to, tvářit se, že se nic nestalo a že problém neexistuje. Rodiče musí zkrátka najít zlatou střední cestu,“ dodala.

Policie bude sledovat letní akce

Přesto, že řada dětí školou povinných oslavovala konec školního roku se sklenkou alkoholu v ruce, Městská policie v Berouně letošní rok žádný konkrétní případ nezaznamenala. I tak ale mají v plánu monitorovat během letních prázdnin akce, jako jsou koncerty či festivaly, na kterých budou mít mladiství další možnost ke konzumaci alkoholu. „Během letních prázdnin jsme připraveni spolupracovat s Policií České republiky, a pokud bude potřeba, navýšíme počty policistů. Kromě toho provádíme také průběžné kontroly v restauračních zařízeních,“ uvedl velitel Městské policie Beroun Pavel Novák, který v souvislosti s alkoholem u nezletilých vidí velký problém rovněž v rodičích. „Dříve mládež pila také, ale s alkoholem se schovávala a pila tajně. Děti nechtěly, aby se na ně přišlo. V dnešní době se ale nebojí konzumovat alkohol na veřejnosti a otevřeně. Rodiče se pak za ně ještě postaví, což nás vždy překvapí nejvíce,“ dodal Novák.