Lom Velká Amerika láká každoročně tisíce turistů. Někteří z nich se ale nespokojí s vyhlídkovou plošinou. Ignorují zákazové značky a výstražné tabule, přelézají hrazení a slézají dolů. Procházka na dně lomu ale může vyjít velmi draho. Mnozí z těchto hazardérů pak končí v rukou záchranářů, v nejhorším případě je už i přítomnost lékaře marná.

Lomy Mořina každoročně investuje do ohrazení lomu a zlepšení vyhlídek tisíce korun. „Děláme to vše z vlastních prostředků, žádné dotace na tuto činnost nezískáváme. Letoší sezóna byla poměrně klidná. Řešili jsme jen rozřezaná lana, která někdo ukradl z hrazení. Lidé se do Lomu Velká Amerika snaží dostávat neustále, letos ale k žádnému velkému zranění turistů nedošlo. Řekl bych, že těchto hazardérů se zdravím ubývá,“ uvedl Radim Vaculovi ze společnosti Lomy Mořina.

„Mohli by Velkou Ameriku otevřít veřejnosti alespoň jednou za rok. Myslím, že by to tuto akci byl velký zájem a třeba by i zamezil neustálému vnikání do lomů,“ domnívá se Jiřina Koucká z Hořovicka, která si vyhlídku na Velkou Ameriku přijela užít s celou rodinou. O zpřístupnění Velké Ameriky alespoň v rámci Dne otevřených dveří ale Lomy Mořina neuvažují. „V září lidé měli možnost navštívit naše štole, do lomu Velká Amerika se ale lidé nedostanou. Navíc nejlepší výhled na celý lom mají právě z obou vyhlídkových plošin, které jsme vybudovali,“ upozornil Radim Vaculovič.

Sezónu bez vážných úraz v lomu Velká Amerika potvrdil i majitel řevnické záchranné služby trans Hospital Bořek Bulíček. „V některých letech jsme museli řešit závažné zlomeniny, nebo jiné vážné úrazy, letos se ale úrazy Velké Americe vyhýbaly,“ upřesnil Bořek Bulíček.