V podstatě ze dne na den se z vězeňské cely dostal na ulici.

„Náhle jsem byl venku, na svobodě. Domů jsem se vrátit nemohl, a tak jsem skončil doslova na ulici. Dozvěděl jsem se od kamaráda o Farní charitě a jejich denním centru, kde za pár korun člověk v těžké životní situaci dostane polévku, navíc se tam může ohřát, což v mrazivých dnech každý rád uvítá," vzpomíná na své první dny pobytu na svobodě Pavel Nový.

Ubytoval se v azylovém domě. „Tam ale člověk musí dodržovat režim. Přes den vlastně musíte být venku. A právě proto jsem byl rád za denní centrum. Říkal jsem si, jak je fajn, že tu funguje něco pro lidi, kteří se najednou ocitnou na ulici a nevědí hned, co dál," svěřoval se se svými pocity Pavel Nový.

Jenže v denním centru se moc neohřál. Po pár dnech totiž kvůli konfliktu s jiným klientem denního centra dostal stopku na 14 dní. Dva týdny tedy nemohl do denního centra vkročit.

A právě v tuto chvíli se obrátil na redakci Berounského deníku. „Seděli jsem na chodbě a přišel další klient, byl určitě opilý. Nechal za sebou otevřené dveře, tak jsem ho vyzval, aby po sobě zavřel, že sem jde z venku mráz," popisoval začátek konfliktu Pavel Nový. Schylovalo se ke strkanici, a tak Pavel Nový prý vyzval klienta, aby si to šli vyříkat ven. „Držel jsem ho, to je pravda, ale udeřil jsem ho až poté, kdy vyšla pracovnice denního centra a dala mi stopku," uvedl Pavel Nový. Ten si podle jeho slov nepřišel do redakce stěžovat na svůj případ, hlavně chtěl upozornit, že do denního centra pouštějí opilé. „Navíc denní centrum má pomáhat všem. Z mých zkušeností ale mám spíš pocit, že mají přednost stálí klienti. Přitom jsou to právě ti, kteří se moc do normálního života nesnaží zapojit," dodal .

K incidentu se Deníku vyjádřila i Farní charita: „Stěžovatel napadl klienta ještě v chodbě před zraky sociální asistentky, proto bylo rozhodnutí jednoznačné. Napadený klient se vůbec nebránil (věděl, že by mu hrozila stopka), přesto mu nakonec stěžovatel uštědřil ránu do obličeje. Stěžovatel porušil základní pravidlo DC a byl agresivní vůči jinému klientovi, kterého fyzicky napadl. Proto mu byla udělena stopka na využívání služeb denního centra."

„Pokud jde o to, zda by měli nebo neměli do denního centra mít přístup lidé pod vlivem čehokoli, není třeba o tom debatovat. Jsme nízkoprahové zařízení, to znamená, že k nám může přijít každý člověk, který tu potřebu má a nemusí se prokazovat doklady atd. Možnost vstupu opilých lidí působí i jako prevence a ochrana ostatních občanů města," dodala vedoucí denního centra Soňa Křikavová.

Pavel Nový už denní centrum využívat nehodlá. „Chtěl jsem je využít ve chvíli, kdy jsem najednou skončil na ulici a nevěděl honem, co dál. Teď už žiji na ubytovně a hledám si stálou práci.Chci jít dál," říká odhodlaně Pavel Nový.