Téměř padesátiprocentní narůst porodů během posledních pěti let vykazuje Porodnice U Sluneční brány Nemocnice Hořovice. „Tento fakt vyplynul ze statistických údajů, které vypracoval tým Neonatologie pod vedením primářky Mileny Dokoupilové," konstatoval tiskový mluvčí hořovické nemocnice Konstantinos Tsivos

Zástupci nemocnice předpokládají, že výsledky jsou odrazem modernizace porodnice a také kvalitní práce týmu lékařů, zdravotních sester a ošetřujícího personálu gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Hořovice. Důkazem toho může být i skutečnost, že hořovickou porodnici U Sluneční brány si pro narozeních svých dětí vybírá i řada maminek, které pocházejí ze sousedních, často i ze vzdálenějších regionů.
V porovnání s rokem 2007, kdy se v hořovické porodnici narodilo 1021 dětí, se jejich počet v loňském roce zvýšil na 1479. Současně s celkovým počtem dětí byla hodnocena i nejčastěji užívaná jména chlapečků a holčiček v uplynulých pěti letech.

Jak se bude jmenovat? Tato otázka napadne většinu maminek v momentě, kdy zjistí, že je těhotná. Potom se do diskuse přidává tatínek, prarodiče, sourozenci či kamarádi. Mají se jména přenášet z předchozích generací, nebo bychom našemu dítěti měli dát originální moderní jméno, protože z něj jednou vyroste originální jedinec? Právě narozené dítě by v mnoha případech se jménem, které mu dali rodiče nebo rodina, nesouhlasilo. Jelikož to ale není prakticky možné, jsou dětem dávána jména bez jejich souhlasu.

Jména velmi často podléhají módnosti, ovlivňují je hrdinové filmů, knih nebo televizních seriálů. A tak se u chlapců vyskytne jméno Artur, Berthold, Dylan, Emir, Janis, Lukas, Mateo, Nikolas a u děvčat Brigit, Carmen, Fiona, Karin, Marlen, Mia, Natali, Nelly, Sarah, Sophie nebo Zoe.

Naopak jiná jména dříve běžně užívaná zcela zmizela, nebo se používají velmi zřídka. Patří mezi ně u chlapečků Alois, Arnošt, Bohuslav, Čeněk, Jindřich, Kamil, Ludvík, Lumír, Miroslav, Otakar, Zdeněk a u holčiček Alena, Blanka, Dana, Iveta, Jindra, Jaroslava, Jitka, Karla, Olga, Věra, Vlasta, Zdeňka. Na druhou stranu se vrací i stará česká jména jako Adam, Antonín, David, Filip, Jakub, Jan, Martin, Matěj, Vojtěch, Anna. Barbora, Eliška, Kristýna, Kateřina, Lucie, Marie, Tereza.

Ale ať jsou jména stará nebo novodobá, záleží vždy na jeho nositeli, jak s ním on sám nebo jeho okolí zachází. Každý by si měl svého jména vážit, protože mu ho dali ti nejbližší při jeho vstupu do života.

Ve vedlejší tabulce jsou uvedená nejoblíbenější jména dětí od roku 2007 do roku 2012. Konkrétně v loňském roce bylo nejoblíbenějším jménem u holčiček Anna, Eliška a Terezka. U chlapců se jednalo o jméno Jakub, Matyáš a Tomáš. Rozdíl je tedy nepatrný.

Jména novorozenců z hořovické porodnice se zásadně neliší od oblíbených jmen v celé republice. Na dnešní straně číslo 10 najdou čtenáři fotografie miminek, která se v hořovické porodnici U Sluneční brány narodila v uplynulých dnech.

Nejčastější jména dětí narozených 
v hořovické porodnici v roce 2007 – 12

pořadí jméno – holčičky počet          pořadí jméno- chlapci počet
1. Anna          178                                       1. Jakub     223
2. Tereza      160                                         2. Jan        209
3. Eliška        159                                         3. Tomáš   149
4. Kateřina    142                                        4. Matěj     143
5. Natálie      140                                         5. Filip        137
6. Adéla        134                                         6.Adam        88
7. Kristýna    117                                         7. Matyáš    80
8. Lucie          99                                          8. Michal      79
9. Barbora     78                                          9. Lukáš       69
10. Karolína    78                                        10. David       64