Předchozí
1 z 8
Další

Už za tři měsíce vyrazí lidé v letošních komunálních volbách k volebním urnám. Byť se data 23. a 24. září zdají být vzdálená, ve městech a vesnicích už se debatuje o palčivých tématech, pro jejichž řešení mohou být nadějí právě výsledky voleb. Deník oslovil osobnosti z berounského regionu, co podle nich v jejich městech a obcích rozhodne v boji o radnice.

Berounem, největším městem regionu, jednoznačně rezonuje téma masivní výstavby rodinných domů a bytů, která s sebou pomalu ale jistě přináší potíže s přeplněnými školami a školkami. V příštích šesti letech má navíc ve městě přibýt až šest tisíc obyvatel. Lze tak předpokládat, že tlak na počet míst ve školských zařízeních ještě dramaticky naroste.

S tématem stoupajícího počtu obyvatel úzce souvisí i postupné výrazné zhoršení dopravní situace ve městě, kde by se měl podle názorů respondentů klást ještě větší důraz na podporu cyklodopravy - ostatně právě Beroun byl prvním městem v Česku, kde se rozjel projekt sdílených kol.

Dalším bolavým místem města je loňské dramatické zvýšení poplatků za likvidaci komunálního odpadu, když se navíc snížila četnost svozu směsných odpadů. Krok, který má více motivovat ke třídění, se lidem moc nezamlouvá. V neposlední řadě trápí Beroun podobně jako většinu dalších měst v regionu vizuální a světelný smog.

Také v Hýskově nejsou příliš spokojeni s méně frekventovaným svozem odpadu. Zároveň se obávají současné podoby územního plánu, který počítá s další expanzí obce.

V Hořovicích je důležitým tématem obchvat města, o kterém se hovoří už desítky let. Jenže zatímco se diskutuje, doprava na hlavních silnicích houstne. Nové vedení radnice by tak podle respondentů mělo projekt konečně rozhýbat.

Co bude tím hlavním tématem zářijových komunálních voleb ve vašem bydlišti? Co u vás rozhodne volby? Dejte nám vědět a zapojte se do velké ankety Deníku. V projektu se podíváme do více než dvou stovek obcí a měst napříč celou zemí a zmapujeme hlavní témata, o kterých se u vás živě diskutuje a diskutovat bude. Své názory můžete sdělovat v exkluzivní anketě.

Zdroj: Deník

Zuzana Machová, dluhová poradkyně a aktivistka, Beroun

Zuzana Machová, dluhová poradkyně a aktivistka. BerounZuzana Machová, dluhová poradkyně. BerounZdroj: Deník/ Redakce

Témat letošních voleb je víc, jelikož mnoho věcí trápí občany Berouna. Jako jedno z hlavních vidím skutečnost kolem předražených poplatků za likvidaci komunálního odpadu. Je potřeba je snížit a tím pomoci řadě domácností. Dalším hybným tématem je školství, kde je nedostatek míst v mateřských a základních školách, což způsobila masivní výstavba bez zajištění občanské vybavenosti a městské infrastruktury. Se školským tématem též souvisí skutečnost, že je stále řada dětí ve školách bez obědů, a to rozhodně není dobře. Radnice by měla podat pomocnou ruku.

Renata Babelová, předsedkyně spolku Sedmikráska, Hořovice

Renata Babelová, předsedkyně spolku Sedmikráska. HořoviceRenata Babelová, předsedkyně spolku Sedmikráska. HořoviceZdroj: Deník/ Redakce

V našem městě je horké téma doprava a podpora podnikatelů. Je potřeba dokončit obchvat a postarat se o zlepšení podmínek parkování. Z důvodu naprostého nedostatku parkovišť je ve městě někdy až nemožné najít místo. Vhodný by určitě byl parkovací dům; správně umístěné parkoviště a větší propagace města pomůže místním podnikatelům, kteří jsou důležití pro jeho rozvoj.

Petr Horák, ředitel Charity Beroun, Beroun

Petr Horák, ředitel Charity Beroun. BerounPetr Horák, ředitel Charity Beroun. BerounZdroj: Deník/ Redakce

Řadu lidí nyní jistě zaskočilo výrazné zdražení likvidace komunálního odpadu společně se snížením četnosti jeho svozu. Pro další to je třeba situace přeplněných parkovišť v centru města a na sídlištích. Přesto bych jako velké téma těchto voleb viděl nezvládnutí územního rozvoje města, neboť nově plánovaná výstavba nejde ruku v ruce s potřebnou přípravou infrastruktury. Tato situace bude v následujících letech tím, co bude komplikovat život nás všech, a to jak v dopravě, parkování, možnostech cestování za prací, tak i v tom, že získat pro děti místo ve školce či ve škole bude čím dál složitější.

Václav Kovář, předseda spolku Berounská zeleň, Beroun

Václav Kovář, předseda spolku Berounská zeleň. BerounVáclav Kovář, předseda spolku Berounská zeleň. BerounZdroj: Deník/ Redakce

Řekl bych, že je to občanská vybavenost, která za mě obsahuje více podkapitol – nevyhovující počet míst ve školách, nedostatečné sociální služby – především pak péče o seniory a málo sociálních bytů. Pak tu je infrastruktura, a to hlavně podpora chodců a cyklistů. Ve veřejném prostoru se stále potýkáme se světelným a vizuální smogem a v neposlední řadě je pořád co zlepšovat na koncepci péče o zeleň.

Lucie Lišková, předsedkyně spolku Hořovické maminky, Hořovice

Lucie Lišková, předsedkyně spolku Hořovické maminky. HořoviceLucie Lišková, předsedkyně spolku Hořovické maminky. HořoviceZdroj: Deník/ Redakce

Myslím si, že se hodně řeší odklon nákladní dopravy přes město, s čímž souvisí posun ve stavbě obchvatu. To jednoznačně pomůže v Hořovicích zklidnit dopravu. S tím souvisí ohlédnutí se za aktivitami jednotlivých zastupitelů, jak se k věci stavěli, a to ne jen v době těšně před volbami.

Viktorie Chaloupková, malířka, Hýskov

Viktorie Chaloupková, malířka. HýskovViktorie Chaloupková, malířka. HýskovZdroj: Deník/ Redakce

Myslím, že pro nadcházející volby je aktuálně asi nejožehavějším tématem likvidace komunálního i tříděného odpadu a územní plán obce. Odpadové hospodářství nefunguje v obci dobře a bude se to muset řešit. Ještě za působení minulé starostky se do současného územního plánu zaneslo, že se stále počítá s poměrně velkou výstavou. Vůle tyto dvě věci změnit bude velkým tématem komunálních voleb.

Aleš Frýdl, strážník Městské policie Praha, Beroun

Aleš Frýdl, strážník Městské policie Praha. BerounAleš Frýdl, strážník Městské policie Praha. BerounZdroj: Deník/ Redakce

Infrastruktura neodpovídá tak masivnímu stavění. Před zahájením takto rozsáhlé výstavby měl být dokončen obchvat města, který by zajistil lepší průjezdnost městem tak, aby to tu nebylo horší než v centru Prahy. A co se týká navýšení počtu obyvatel, s ním by měl být výrazně navýšen počet míst v mateřských a základních školách.