Anonym vyhrožoval v úterý 29. května bombou v Nerudově ulici v Králově Dvoře. Kvůli jeho oznámení byli v pohotovosti policisté, hasiči i obyvatelé ulice. „Ve večerních hodinách oznámil mužský hlas dispečerovi rychlé záchranné služby uložení bomby v této ulici. Na místo ihned vyjeli policisté a hasiči. Ti prohledali ulici i její přilehlé prostory a všechna zaparkovaná vozidla. Žádné výbušné zařízení zde ale neodhalili,“ informovala mluvčí berounského okresního policejního ředitelství Veronika Benediktová.

Případ nyní policisté šetří jako podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. K obdobnému případu došlo i 24. května kdy pravděpodobně dětský hlas oznámil na tísňovou linku 112 uložení nástražného výbušného systému na rozvodně v Tetíně. „Ani zde se oznámení nepotvrdilo,“ uvedla Veronika Benediktová.

Žertíky tohoto typu se ale nemusí pachatelům vyplatit. Podle soudce Okresního soudu v Berouně Aleše Grombíře jim hrozí trest odnětí svobody až na několik let. „Za šíření poplašné zprávy tohoto typu čeká pachatele trestní sazba ve výši šesti měsíců až tří let.

V případě, že se jedná o opakovaný čin a nebo dotyčný voláním způsobí velkou škodu, může být trest delší,“ vysvětlil soudce.

O tom se přesvědčil i nezletilý chlapec, který oznámil uložení bomby na berounském vlakovém nádraží v lednu letošního roku. Na několik hodin zaměstnal 14 policistů a z nádraží muselo být evakuováno 60 lidí. „Kvůli jeho falešnému oznámení o uložení bomby bylo zpožděno několik vlaků. Pachatel sice není trestně odpovědný, ale jeho případ projedná soud pro mládež. Ten mu může podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže uložit výchovné nebo ochranné opatření,“ vysvětlila Veronika Benediktová. „Soud ho odsoudit nemůže. Může mu ale uložit dohled probačního úředníka,“ potvrdil soudce Aleš Grombíř.
Okresní soud v Berouně už projednával podobný trestný čin několikrát. „Bomba byla hlášena například ve škole, v nemocnici, dokonce i u nás na soudu. Pachatele těchto poplašných zpráv policie většinou dopadne. Už to není problém,“ dodal Aleš Grombíř.

Jaký je trest?

  • Za šíření poplašné zprávy o uložení bomby hrozí pachateli odnětí svobody na šest měsíců až tři roky či peněžitý trest.
  • V případě, že se jedná o opakovaný čin a nebo dotyčný voláním způsobí podniku či státu velkou škodu, může být odsouzen až na pět let.