Hořovice – Evropská iniciativa v oblasti zdraví vyhlásila 18. listopad 2008 Evropským antibiotickým dnem.

Důvodem je neúměrné zvyšování spotřeby antibiotik (ATB) a často i obrovské vyhazování peněz. Každou druhou pilulku ATB naordinují čeští lékaři zbytečně. Nevhodné užívání zjistil velký výzkum, který proběhl ve 13 okresech ČR vč. regionu Beroun.

Bakterie způsobují mnoho infekčních onemocnění a ATB je ve většině případů účinně ničí. Při nadměrném používání , např. kdy se jedná o virová onemocnění ( na viry ATB nepůsobí ) jako je běžná viróza, chřipka nebo celková únava, se běžné bakterie brání, zvykají si na použití ATB a vytváří si své ochranné mechanizmy tzv. rezistenci a pak jsou pro použití při závažných onemocnění zcela neúčinná. Zvýšená teplota pacienta není indikací pro podání ATB, ale přirozená obrana lidského těla na infekci, kterou ve většině případů způsobují viry, kde stačí podat antipyretikum a strávit několik dní v klidu.

V případě podezření na bakteriální infekci je nutno odebrat vzorek na bakteriologickou kultivaci a po 24 až 48 hodinách je mikrobiologická laboratoř schopna sdělit, zda se skutečně jedná o bakteriální infekci a doporučit jaké je nejvhodnější ATB.

Laboratoř lékař Zdravotního ústavu se sídlem v Kolíně, akreditovaná ČIA pod č.8007 dle ČSN EN ISO 15189, nabízí své služby všem lékařům v regionu Beroun včetně služeb Antibiotického střediska, které sleduje vývoj rezistence bakterií k ATB tj. účinnost ATB na bakterie.

Bohužel, „tržní ekonomika“ svedla některé lékaře v regionu k odesílání odebraných vzorků do komerčních laboratoří ve vzdálených místech, kde není zajištěno vyšetření odebraného vzorku v doporučeném časovém intervalu a bez nutného sledování nárůstu rezistence a tak nemáme zajištěn ucelený přehled.

LLM Hořovice včetně Antibiotického střediska připravila v rámci Evropského antibiotického dne „Den otevřených dveří“ dne 18.11.2008 od 10:00 do 15:00 hodin, kde můžete získat informace z dostupných údajů o situaci v našem regionu.

„Nepodceňujme situaci, kdy pro nadměrné zneužívání antibiotik budeme muset běžné infekce léčit pouze při hospitalizaci v nemocnici injekčními přípravky nebo budoucí generace budou umírat na banální infekce jako před objevením penicilinu,“ uvádí Věra Hásková z Laboratoře lékařské mikrobiologie Hořovice.⋌ (vs, red)