Podle nich by u příprav územního plánu neměli v žádném případě chybět obyvatelé. Proto je pozvali do největšího sálu města a čekali na jejich názory, o setkání však lidé neměli velký zájem. Přišla jich jen hrstka. Jedním z nich byl Ivo Vaněček. Setkání s odborníky mu přijde jako dobrý nápad. Podle něj by se měla změnit především kvalita polních cest. „Některé nejsou dobře průchozí, je na nich bahno. Mělo by se něco udělat pro to, aby se lidé snadněji dostali do lesa," prohlásil muž z Hostomic.

Obchvat města
Právě cesty byly jedním z hlavních témat úterního setkání s architekty. Svědčila o tom nejen délka diskuse, ale i její hlasitost, a to i přesto, že se počet architektů téměř shodoval s počtem přítomných obyvatel města.

Připomínky návštěvníků směřovaly i k dopravě a případným obchvatům Hostomic. Architekti v současné době navrhují čtvrtinový obchvat města, který by přivedl nákladní dopravu do průmyslové zóny vedle nádraží. Podle některých obyvatel by však byl vhodnější obchvat, který je již nyní zanesený do územního plánu města a odklonil by nákladní vozy, které protínají město na trase Dobříš – Zdice. „Rušit velký obchvat Hostomic s argumentací, že na jeho výstavbu nebudou peníze, není v pořádku," konstatoval Richard Chvojka.

Pietní místo
Lidé se zajímali i o dopravní řešení u hřbitova. Hostomičtí chtějí místu ponechat klidní ráz, průjezd aut před hřbitovem vnímají jako velmi nevhodné řešení. Právě kvůli těmto připomínkám architekti do Hostomic zavítali. Lidem navíc představili i své další návrhy, jako například propojení okrajových částí města s centrem. Architekti se také domnívají, že přínosem pro město by bylo zprůchodnění jednotlivých lokalit pro pěší. Je možné, že lidé by pak častěji nechávali své vozy v garážích. Místostarosta Hostomic Vladimír Zachoval nakonec upozornil, že zásadních témat je mnohem víc. Podle něj se bude ještě hodně diskutovat například o pozemcích.

Obyvatelé Hostomic budou mít ještě další šanci, aby se s návrhem na nový územní plán blíže seznámili. Architekti na něm budou v příštích týdnech pracovat. Až ho dokončí, přijedou ho lidem představit.