„Je to jeden z našich mnoha plánů na nejbližší období. Rádi bychom obnovili lesopark v Počaplech a v budoucnu i v Zahořanech. Na oba již existují projekty a myslím, že nabídnou příjemné vyžití napříč všemi generacemi," říká starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Záměr města se jeho obyvatelům líbí. Mnozí z nich chodí trávit volný čas do nových zámeckých zahrad. Ty jsou ale pro počapelské trochu z ruky.

„Od nás z Počapel tam jezdím s kamarádkou autobusem. Jsem na ten lesopark vážně zvědavá. V létě v něm bude určitě velmi příjemně," konstatovala Alžběta Majerová.

Počet obyvatel v Králově Dvoře roste velmi rychlým tempem. V současné době má už kolem osmi tisíc lidí, což je téměř jednou tolik, co před patnácti lety. Postupně s tím rostou i požadavky obyvatel města na volnočasové aktivity.

„Snažíme se na ně reagovat. Místa pro odpočinek či kulturní vyžití patří mezi naše priority. Ve městě jsme za několik let vybudovali sportoviště, vyrostly nové cyklostezky, multifunkční hřiště a hala. Dětská hřiště jsou ve všech lokalitách města a mnoho dalšího. Nyní přišla řada na lesoparky," poznamenal Petr Vychodil.

Představitelé Králova Dvora nyní podali žádost o dotaci na první etapu revitalizace stávajícího lesoparku v Počaplech. Peníze na jeho celkovou obnovu chtějí získat z fondů ministerstva zemědělství.

Obnova lesoparku v Počaplech nebude levnou záležitostí. „Žádost podáváme na částku zhruba dva miliony korun. Realizační náklady na celý projekt budou ve výši dva a půl milionu korun. Zbytek město doplatí ze svých zdrojů," vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Jak dále uvedl, výši investice může změnit výběrové řízení. „Termín realizace u počapelského lesoparku jsme předběžně stanovili na příští rok. Pokud v žádosti o dotaci neuspějeme, budeme se snažit lesoparky postupně revitalizovat z vlastních zdrojů," přibližuje starosta Vychodil.

Lanové hřiště poblíž cyklostezky

Lesopark v Počaplech je v borovém háji nad kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Jeho hlavní dominantou by mělo být velké přírodní lanové hřiště, které vyroste poblíž stávající cyklostezky. Hlavní cílovou skupinou lanového centra budou školní děti, ale svoje místo pro hraní si zde v podobě kolotočů, pískovišť a prolézaček najdou i ti nejmladší.

Všechny cesty hodlá město upravit. Budou mít přírodní povrch a na odpočinkových místech vznikne piknikoviště, malý altán a dobrodružná stezka či tobogán.

Podobné plány má v budoucnu vedení města i s lesoparkem v Zahořanech. Ten byl v osmdesátých letech vyhlášený diskotékami, které se zde konaly na přírodním parketu.

„Samozřejmě, že chceme vše konzultovat s místním osadním výborem a obyvateli Zahořan," připomněl Petr Vychodil.

Jelikož se lesopark nachází ve svahu, byl by zpřístupněn jak po schodech, tak po spirálovité cestě. Současně město počítá i s průřezy v lesním porostu. Díky nim se návštěvníkům lesoparku otevřou výhledy na Králův Dvůr a vzniknou klidná oddechová místa s lavičkami. V Zahořanech by měl být v budoucnu v centru lesoparku altán obklopený cvičebními a herní mi prvky.

„Věřím, že se nám podaří peníze na oba lesoparky získat našim občanům tak přibudou další krásná místa k odpočinku," dodává starosta Petr Vychodil.

Zastupitelé města ho pověřili vedením jednání s ředitelstvím silnic a dálnic ohledně odkupu pozemku v místní části Levín. Tam by měl v budoucnu vzniknout velký odpočinkový park.

„Je to práce na několik let, ale projekty chceme mít připraveny minimálně na tři roky dopředu, abychom mohli promptně žádat o dotace. V Levíně v příštím roce plánujeme vybudovat dětské hřiště a další pak poblíž bývalého kina v Počaplech," upozornil na další plány, které rozšíří možnosti volnočasových aktivit obyvatel města starosta Králova Dvora.